dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

ustawienia lampy błyskowej
Fotografia Lifestyle

Właściwe ustawienia lampy błyskowej

Aparaty z lampą błyskową pozwalają wykonać zdjęcia w naprawdę wysokiej jakości. Potrafią oświetlić obiekt, który chcemy sfotografować i jego otoczenie, nawet w słabych warunkach. Nasze smartfony i aparaty obecnie są wyposażone w lampę błyskową. Większość fotografów nie wyobraża sobie bez niej pracy. W tym artykule dowiesz się nieco więcej o tym gadżecie. Sprawdź jakie są właściwe ustawienia lampy błyskowej.

Robienie zdjęć

Jeśli chodzi o lampę błyskową to przede wszystkim należy się do niej przyzwyczaić. Jest ona szczególnie przydatna w sytuacji, kiedy potrzebujesz głównego źródła światła lub błysku, który wypełni scenę. Wykorzystanie flesza sprawia, że zdjęcia są znacznie bardziej przestrzenne. Ustawienia lampy błyskowej są bardzo ważne, kiedy zamierzasz fotografować pod światło. Osoby, które posiadają lustrzankę powinny na początku przygotować prawidłową ekspozycję oraz zmniejszyć siłę flesza o 3 stopnie. Istnieje nawet możliwość zmiany mocy oraz czasu oświetlenia.

Oczywiście nie wszystkie modele posiadają takie funkcje, dlatego czasami najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów. Lampa błyskowa przyda się również w sytuacji, kiedy światła jest niewystarczająco. Należy jednak uważać, ponieważ bardzo łatwo prześwietlić zdjęcie, a to z kolei psuje finalny efekt. Warto wiedzieć w jaki sposób ustawić za pomocą światłomierza ekspozycję, jeżeli pracujesz w manualnym trybie. Wiele zależy również od osobistych preferencji oraz od tego, czy zależy ci na oświetleniu określonego obiektu, czy całego kadru. Zmniejszenie wartości przysłony pozwoli uzyskać kierunkowy efekt oświetlenia.

Wybór lampy błyskowej

Podczas wyboru lampy błyskowej, najlepiej zwrócić uwagę na moc światła, konstrukcję oraz funkcjonalność. Większość fotografów uważa, że flesza nigdy nie jest za mało, ponieważ pomaga zwiększyć możliwości podczas robienia zdjęć. Szczególnie ważnym parametrem jest liczba przewodnia, która jest przydatna do określenia mocy urządzenia. Jest ona z reguły podawana w różnych wartościach, ponieważ niektóre kraje używają zamiast metrów stopy. Koniecznie należy zwrócić uwagę na kąt rozsyłu światła. W zależności od tego jaki został zastosowany obiektyw może być generowany różny zasięg. W instrukcji znajdziemy informacje o tych parametrach.

Niezwykle ważna jest budowa lampy błyskowej. Dobrym rozwiązaniem jest wybór lampy z dużym zakresem ruchu i zmianą kierunku światła. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć ostrych cieni oraz prześwietleń. W przypadku funkcjonalnych lamp możliwa jest zmiana głowicy z palnikiem zarówno w osi poziomej jak i pionowej. Warto zauważyć, że palnik jest źródłem światła. Budowa lampy błyskowej zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Wbudowane flesze są zdecydowanie najmniej praktyczne i funkcjonalne, ponieważ nie mają opcji regulowania kąta padania światła i mocy.

Sprawdź także: Idealne zdjęcia a możliwości fotografii reklamowej

Lampa błyskowa budowa- jak z niej korzystać i fotografować?

Pierwszą najważniejszą zasadą jest oddalenie się od fotografowanego obiektu. Jeśli nasz model znajduje się blisko obiektywu, jego twarz i ciało będą prześwietlone, a nie jest to naszym zamierzonym efektem. Wystarczy cofnąć się o krok, a zmniejszy to zdecydowanie moc światła, które generuje nasza lampa błyskowa.

Kolejną ważną wskazówką jest skierowanie błysku w inną stronę. Flesze posiadające ruchomą głowicą wystarczy skierować na sufit, a dzięki temu zabiegowi odbite światło stworzy naturalny efekt. Jeśli jednak posiadamy lampę stałą, dobrym pomysłem jest użycie lusterka bądź też kawałka odbijającego materiału, którym przysłonimy źródło światła, kierując je w innym kierunku. Sam się przekonaj czy ta metoda ci odpowiada – niekiedy przynosi to lepsze efekty

Warto też zmniejszyć moc błysku w menu aparatu. Część aparatów posiada możliwość regulowania lampy błyskowej z poziomu menu. Niestety jest to opcja dostępna tylko w niektórych droższych modelach, dlatego warto sprawdzić w instrukcji czy nasz sprzęt również ją posiada.

Kolejną wskazówką jest użycie dyfuzora do rozproszenia światła. Na fotografii w większości przypadków lepiej wygląda światło rozproszone, które nie tworzy ostrych cieni i nienaturalnych konturów. By zmiękczyć efekt flesza można nałożyć na niego dyfuzor, który nawet własnoręcznie możesz wykonać z kartki papieru czy zużytej rolki z filmu fotograficznego. Na lampy typu pop-up załóż dyfuzor uniwersalny, który zmiękczy światło na zdjęciu.

Ważnym punktem jest też zmienienie parametrów ISO oraz wartość przysłony. Im większa wartość ISO, tym bardziej zwiększona jest czułość matrycy na światło. Dlatego też fotografowanie z flashem wymaga odpowiedniego dopasowania tego parametru, szczególnie jeśli nie mamy możliwości ustawienia mocy lampy błyskowej. 

W niektórych warunkach warto też ustawić tryb nocny. Większość nowoczesnych aparatów posiada wiele różnych trybów, z których warto skorzystać wtedy, gdy nie mamy czasu na szczegółowe dopasowywanie ustawień do panujących warunków. Tryb nocny najczęściej wykorzystuje lampę błyskową, przy czym sam dostosowuje parametry aparatu tak, by zdjęcie nie wyszło prześwietlone ani zaciemnione. Jest to bardzo przydatna opcja.