dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

ustawienia lampy błyskowej
Fotografia Lifestyle

Właściwe ustawienia lampy błyskowej

Aparaty z lampą błyskową pozwalają wykonać zdjęcia w naprawdę wysokiej jakości. Obecnie większość smartfonów i aparatów jest wyposażona w lampę błyskową.

Robienie zdjęć

Trzeba się do niej przede wszystkim przyzwyczaić. Jest ona szczególnie przydatna w sytuacji, kiedy potrzebujesz głównego źródła światła lub błysku, który wypełni scenę. Wykorzystanie flesza sprawia, że zdjęcia są znacznie bardziej przestrzenne. Ustawienia lampy błyskowej są bardzo ważne, kiedy zamierzasz fotografować pod światło. Osoby, które posiadają lustrzankę powinny na początku przygotować prawidłową ekspozycję oraz zmniejszyć siłę flesza o 3 stopnie. Istnieje nawet możliwość zmiany mocy oraz czasu oświetlenia. Oczywiście nie wszystkie modele posiadają takie funkcje, dlatego czasami najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów. Lampa błyskowa przyda się również w sytuacji, kiedy światła jest niewystarczająco. Należy jednak uważać, ponieważ bardzo łatwo prześwietlić zdjęcie, a to z kolei psuje finalny efekt. Warto wiedzieć w jaki sposób ustawić za pomocą światłomierza ekspozycję, jeżeli pracujesz w manualnym trybie. Wiele zależy również od osobistych preferencji oraz od tego, czy zależy ci na oświetleniu określonego obiektu, czy całego kadru. Zmniejszenie wartości przysłony pozwoli uzyskać kierunkowy efekt oświetlenia.

Wybór lampy błyskowej

Podczas wyboru lampy błyskowej, najlepiej zwrócić uwagę na moc światła, konstrukcję oraz funkcjonalność. Większość fotografów uważa, że flesza nigdy nie jest za mało, ponieważ pomaga zwiększyć możliwości podczas robienia zdjęć. Szczególnie ważnym parametrem jest liczba przewodnia, która jest przydatna do określenia mocy urządzenia. Jest ona z reguły podawana w różnych wartościach, ponieważ niektóre kraje używają zamiast metrów stopy. Koniecznie należy zwrócić uwagę na kąt rozsyłu światła. W zależności od tego jaki został zastosowany obiektyw może być generowany różny zasięg. Informacje o tych parametrach są zazwyczaj zawarte w instrukcji. Niezwykle ważna jest budowa lampy błyskowej. Dobrym rozwiązaniem jest wybór lampy z dużym zakresem ruchu i zmianą kierunku światła. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć ostrych cieni oraz prześwietleń. W przypadku funkcjonalnych lamp możliwa jest zmiana głowicy z palnikiem zarówno w osi poziomej jak i pionowej. Warto zauważyć, że palnik jest źródłem światła. Budowa lampy błyskowej zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Wbudowane flesze są zdecydowanie najmniej praktyczne i funkcjonalne, ponieważ nie mają opcji regulowania kąta padania światła i mocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *