dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

jak zostać fotografem
Fotografia Lifestyle

Jak zostać fotografem czyli nauka samodzielna, kursy czy szkoły?

Wiele osób myśli o tym, aby w przyszłości zostać fotografem. Czy ty też marzysz o tym a aby fotografowanie stało się nie tylko twoją pasją, ale również źródłem utrzymania? Niestety wcale nie jest to taka prosta droga. Konkurencja na rynku jest olbrzymia. Przygotowaliśmy dla ciebie wskazówki abyś mógł spełnić swoje marzenie.

Sprawdź również: Prestiżowe konkursy fotograficzne

Specjalizacje fotografa

Jest wiele dróg do tego, aby zostać fotografem. Najczęściej ludzie na samym początku uczą się samodzielnie, z książki lub Internetu. W dzisiejszych czasach łatwo znaleźć poradniki na blogach i filmiki na serwisach takich jak YouTube. Po opanowaniu podstawowych umiejętności przychodzi czas na pierwsze kursy, stacjonarne albo internetowe. Najważniejsze jest to aby znaleźć odpowiedniego nauczyciela, który zarazi cię pasją i entuzjazmem. Musi być on dla ciebie autorytetem, a jego styl wykonywania fotografii powinien odpowiadać twoim upodobaniom. Na szczęście dzisiaj możesz bez problemu obejrzeć prace tej osoby, w Internecie. Dodatkowo ważnym aspektem jest to abyś już na samym początku określił, jakiego rodzaju fotografią chcesz się zajmować.

Może chcesz się specjalizować w zachowywaniu szczególnych momentów w kadrze, czyli na przykład wykonywać fotografię ślubną. Mógłbyś uwieczniać szczęśliwe momenty podczas uroczystości pierwszej komunii świętej, w czasie porodu albo zachowywać inne bardzo wyjątkowe chwile, tak by twoi klienci mogli zachować pamiątki na długie lata. 

Innym rodzajem specjalizacji może być fotografia biznesowa, czyli wykonywanie zdjęć na potrzeby różnych zakładów i przedsiębiorstw. 

Możesz specjalizować się także w fotografii produktowej. Fotografowanie produktów, tak, aby wydobyć najlepsze ich cechy, to prawdziwa sztuka, a marketingowcy są w stanie sporo za to zapłacić.

 Inną ciekawą specjalizacją jest też fotografia portretowa. Piękno prawdziwej fotografii portretowej polega na tym, aby uchwycić osobowość fotografowanego człowieka. Aby to zrobić należy zgrać ze sobą modela, światło oraz umiejętnie dobrane otoczenie, w którym fotografujemy. 

Jeśli jesteś fanem podróżowania i przebywania na łonie przyrody, powinieneś przemyśleć zajmowanie sie fotografią krajrobrazową. Tak byś mógł na codzień uwieczniać na swoich zdjęciach zwierzęta, rośliny i malownicze widoki. 

A może zabierasz ze sobą wszędzie swój aparat i lubisz odkrywać artystyczną wolność? Dokumentujesz to co dzieje się tu i teraz, różne nieplanowane wydarzenia w miarę ich rozwoju i zachwycasz się toczącym wokół ciebie życiem? Fotografia uliczna może stać się szczególnie atrakcyjną niszą dla ciebie.

Jak się uczyć, aby być dobrym fotografem?

Wśród rozmaitych kursów stacjonarnych i internetowych trzeba nauczyć się odróżniać te najlepsze od tych, które nie nauczą cię tego jak zostać dobrym fotografem. Warto poznać opinie innych kursantów. Na szczęście dzisiaj ludzie bardzo chętnie dzielą się taką wiedzą i piszą komentarze w Internecie. Fotografii można nauczyć się także w szkole policealnej. Można nawet zostać technikiem w tej dziedzinie. Coraz więcej polskich i zagranicznych uczelni oferuje kierunki związane z fotografią i designem. Jeśli czujesz, że to twój plan na przyszłość to warto dać sobie szansę.

Każda osoba musi znaleźć swoją własną drogę do bycia fotografem. Twoje pierwsze amatorskie próby fotografowania mogą nie zawsze kończyć się sukcesem. Pamiętaj, że nie możesz skupiać się na porażkach tylko starać się jak najlepiej wykonywać swoje zadanie. Twoje fotografie muszą okazywać ciekawe historie i być pełne emocji. Tylko wtedy inni patrząc na nie będą mogli powiedzieć, że zrobiłeś to z pasją i że spełniasz swoje najskrytsze marzenia. Jak zostać dobrym fotografem? Nie trzeba od razu inwestować w najlepszy sprzęt, warto jednak przyjrzeć się sobie i swoim talentom, spojrzeć na siebie krytycznie, ale też poddać się osądowi nauczyciela. Wykwalifikowana osoba od razu dostrzeże potencjał w swoim studencie. Dobry fotograf nigdy nie przestaje się rozwijać. Ciągle chce uczyć się czegoś nowego. Nie trzymaj się też jednego stylu fotografowania. Próbój nowych rozwiązań i stale odkrywaj siebie, Poszukiwanie nowych ujęć, kadrów, ale też nowych kursów branżowych to codzienność mistrza fotografii.

jak zostać fotografem

Jak zostać fotografem – portfolio na start

Pamiętaj, że jeśli chcesz zostać fotografem to już na samym początku swojej drogi musisz zacząć tworzyć swoje portfolio. Zbiór wykonanych przez ciebie prac da wgląd zainteresowanym twoim usługom na to w jakim stylu wykonujesz zdjęcia i czy odpowiada to ich wymaganiom. Stworzenie mobilnej wersji i wstawianie swoich zdjęć do social mediów sprawi, że nawet jako początkujący fotograf możesz przykuć uwagę innych. Zanim stworzysz swoją stronę internetową zastanów się jaki przyświeca ci cel. Czy chcesz przyciągnąć klientów i czekać na nadchodzące zlecenia? A może twoim planem jest wyeksponowanie swoich najlepszych projektów fotograficznych? A może jedno i drugie? Dokładnie przemyśl tę decyzję, a następnie wybierz odpowiednie prace oraz sposób w jaki je zaprezentujesz. Aktualizuj swoją stronę na bieżąco i nie poddawaj się w dążeniu do swojego celu a uda ci się zostać fotografem.