dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

konkursy fotograficzne
Fotografia Lifestyle

Najważniejsze konkursy fotograficzne w kraju

Jest wielu pasjonatów fotografii, którzy zajmują się nią hobbystycznie. Co zrobić jeśli chce się zająć tym bardziej poważnie? Oczywiście możemy otworzyć własną działalność. Niestety nie zawsze mamy na to pieniądze. Dlatego możemy brać udział w licznych konkursach fotograficznych, które często pomagają w otwarciu ścieżki kariery. Udział w konkursie fotograficznym pomaga zdobyć uznanie, a także środki finansowe na dalszy rozwój. Jest to również świetna przygoda oraz rywalizacja z innymi fotografami. A zastanawiałeś się może jakie są prestiżowe konkursy fotograficzne? W tym artykule poznasz odpowiedź na to pytanie!

Zobacz również: Fotografia kryminalistyczna – najważniejsze informacje

Cechy dobrego fotografa

Zastanawiałeś się jakie cechy powinien posiadać dobry fotograf? Jak wiadomo zdjęcia może robić każdy, jednak tylko niektórzy mają do tego specjalny dar. Nawet jest takie powiedzenie, że ktoś ma do czegoś dobre oko. To czym w takim razie powinien wyróżniać się dobry fotograf? Przede wszystkim powinien być ciekawy świata i dociekliwy. Dobry fotograf interesuje się tym co się wokół niego dzieje. U wielu fotografów przeważa również wrażliwość. Sprawia to, że fotograf widzi i czuje więcej niż inni. Pożądaną cechą jest spostrzegawczość. Jest ona szczególnie ważna u fotografów ślubnych, którzy nie powinni przegapić istotnych momentów wydarzenia. U fotografów ceni się również ich potrzebę ciągłego rozwoju. Fotografia to szeroka dziedzina, która wymaga ciągłej nauki co wymaga dużo cierpliwości i czasu.

Pokora to cecha, której brakuje wielu fotografom. Polega ona na uznaniu własnych ograniczeń i nie wywyższaniu się ponad innymi. To również umiejętność przyjmowania krytyki. Kolejną ważną cechą w fotografii jest elastyczność. Nigdy do końca nie wiemy z kim będziemy pracować i w jakich warunkach. Dlatego powinniśmy być w stanie dopasować się do każdej sytuacji. Jak w każdym zawodzie ważna jest również komunikatywność. Ostatnią cechą na którą warto zwrócić uwagę jest profesjonalizm. Fotograf musi posiadać wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Musi być osobą na której można polegać. Powinien być punktualny i dotrzymywać danego słowa. Jest to ważna cecha nie tylko w fotografii, ale i w innych zawodach.

konkursy fotograficzne

Pewność siebie jest istotna!

Często fotografom brakuje pewności siebie, a wyróżnienia sprawiają, że mogą poczuć się docenieni oraz nabrać motywacji do działania. Jeżeli chodzi o prestiżowe konkursy fotograficzne to w pierwszej kolejności trzeba wymienić Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic. Umożliwia on kandydatom sprawdzenie się w różnych specjalizacjach. Nagrody również są bardzo wartościowe, a prace finałowe można podziwiać na oficjalnej wystawie. Jest to niezwykle prestiżowy konkurs, który pomaga zdobyć popularność. Dostępne tematyki zdjęć to: krajobrazy, fotoreportaż, ludzie, zwierzęta oraz hydropolis. Warto zauważyć, że każdy uczestnik konkursu może wystawić nawet pięć fotografii do wybranych kategorii tematycznych.

W kategorii fotoreportaż powinno znaleźć się od 5 do 10 fotografii. Konkursem międzynarodowym, który cieszy się również dużym zainteresowaniem jest Nikon Photo Contest, który jest organizowany już od 1969 roku. Upływ czasu spowodował, że konkurs wyewoluował w dobrym kierunku i biorą w nim udział fotografowie z całego świata. W konkursie mogą brać udział pojedyncze fotografie, nagrania wideo oraz grupy zdjęć. Tematyka zdjęć zmienia się w zależności od danej edycji i każdego roku jest inna. Główną nagrodą jest gotówka oraz profesjonalne aparaty fotograficzne, które umożliwiają wykonywanie zdjęć w najwyższej jakości. Jak widać opłaca się brać udział w takich konkursach.

Najbardziej prestiżowe konkursy fotograficzne

Istnieje wiele prestiżowych konkursów fotograficznych. Jest nimi wielkie zainteresowanie wśród fotografów. Wynika to z faktu, że jest to dla nich niezwykła szansa na rozwój. Takim prestiżowym wydarzeniem jest Viva Photo Awards. Konkurs wyróżnia się tym, że zgłaszane mogą być nie tylko zdjęcia, ale również materiały filmowe, ponieważ została wprowadzona nowa kategoria filmowa. Podczas każdego wydarzenia organizowane są wystawy najważniejszych twórców. Ware uwagi jest także ISPWP, czyli The Best Wedding Photographers. Żeby wysłać zgłoszenie trzeba mieć na swoim koncie zrealizowane przynajmniej 50 ślubów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie portfolio oraz preferencje.

Na uwagę zasługuje fakt, że nie jest to klasyczny konkurs fotograficzny, ale raczej grupa, która skupia najlepszych fotografów. Osoby, które do niej należą cieszą się dużą renomą oraz uznaniem. Jest to jednak propozycja skierowana jedynie do fotografów ślubnych. W obrębie tej grupy organizowanych jest wiele konkursów, w którym można zdobyć ciekawe nagrody. Innym rodzajem stowarzyszenia fotografów jest WPJ. Dzięki członkostwu w tej grupie można uzyskać dostęp do wielu konkursów, które są przygotowywane przez organizację. Jak widać warto brać udział w tego typu wydarzeniach. Przynosi to wiele plusów. Nawet jak czegoś nie wygramy to na pewno zyskamy cenne doświadczenie, którego nikt już nam nie odbierze. Już wiesz jakie są prestiżowe konkursy fotograficzne!