dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

fotografia kryminalistyczna
Fotografia Lifestyle

Fotografia kryminalistyczna – najważniejsze informacje

Aparat to niezwykły wynalazek, ale używany jest nie tylko to robienia zdjęć na ślubach, koncertach czy innych wydarzeniach. Okazuje się, że znajduje swoje zastosowanie również w kryminalistyce. W artykule wyjaśnimy, na czym obecnie polega fotografia kryminalistyczna oraz jakie są jej techniczne aspekty.

Pojęcie kryminalistyki

Zanim jednak wyruszymy do mrocznego świata takiej fotografii, najpierw przybliżymy definicję słowa kryminalistyka. To nic innego jak nauka o zasadach i metodach wykrywania przestępstw. Pamiętajmy tylko, że dziedzina ta nie zajmuje się motywami zabójstwa i osobowością sprawcy. Za te aspekty odpowiada kryminologia.

Kryminalistykę może podzielić na cztery działy. Są to: taktyka, strategia, metodyka oraz technika śledcza, do której zalicza się mniejsze wydziały, m.in. daktyloskopię, grafologię, osmologię, badanie DNA, fonoskopię oraz fotografię kryminalistyczną.

Fotografowanie miejsca zbrodni

Człowiekiem, który stworzył takie uwiecznianie ofiar w obiektywie aparatu, był Francuz – Alphonse Bertillon. Poza specjalnie kadrowanymi zdjęciami pomocna były również liczne szkicem rysunki i mapki. Dzisiaj cała czynność przebiega szybciej i bardziej profesjonalnie, bo zmieniła się sama technologia.

Fotograf natychmiast przystępuje do działania, czyli rejestruje miejsce zdarzenia i wszystkie pozostawione tam ślady. Ale czy zawsze używa sprzętu cyfrowego? Niekoniecznie. Po prostu w przypadku zdjęć analogowych nie istnieje obawa, że nastąpi komputerowa obróbka, która przyczyni się do uniewinnienia potencjalnego sprawcy.

Warto także wspomnieć o kilku zasadach, jakie musi przestrzegać fotograf policyjny. Zdjęcia powinny być wykonywane z normalnej perspektywy oraz z zastosowaniem drugiego źródła światła. Nie może na nich zabraknąć przedmiotów z bliskiego otoczenia, taśm mierniczych, obrysowanych śladów, tabliczek z numerkami i innych cech charakterystycznych.

Fotografia kryminalistyczna i jej kryteria

Przejdźmy teraz do elementów, które w tego typu fotografii są najważniejsze. Mowa o wielkości planu i wykorzystywanej technice. Jeżeli chodzi o pierwszy aspekt, to tutaj wszelkie fotografie grupuje się na: orientacyjne (pokazujące położenie miejsca zbrodni), sytuacyjne (przedstawiające ślady, przedmioty i itp.), fragmentaryczne (ułożenie zwłok) oraz szczegółowe.

Natomiast w przypadku używanej technologii, fotografia kryminalistyczna dzieli się na metryczną, skalową, panoramiczną, a także stereoskopową, ultrafioletową, makro oraz zdjęcia robione w podczerwieni. Jak więc widać, to potężnie rozbudowany dział, bez którego nie mogą być skutecznie prowadzone policyjne śledztwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *