dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

fotografia kryminalistyczna
Fotografia Lifestyle

Fotografia kryminalistyczna – najważniejsze informacje

Aparat to niezwykły wynalazek, ale używany jest nie tylko do robienia zdjęć na ważnych wydarzeniach, takich jak urodziny, śluby, koncerty i wiele innych. Kryminalistyka posiada wiele różnorodnych metod, które są przydatne w prowadzeniu śledztw. Okazuje się, że jedną z nich jest fotografia kryminalistyczna. Zatem na czym obecnie polega fotografia kryminalistyczna oraz jakie są jej techniczne aspekty? Sprawdź już teraz i dowiedz się więcej na temat tej metody kryminalistycznej!

Sprawdź również: Właściwe ustawienia lampy błyskowej

Pojęcie kryminalistyki

Zanim jednak wyruszymy do mrocznego świata fotografii kryminalistycznej, najpierw przybliżmy sobie definicję słowa “kryminalistyka”. To nic innego jak nauka o zasadach i metodach wykrywania przestępstw. Pamiętajmy tylko, że dziedzina ta nie zajmuje się motywami zabójstwa i osobowością sprawcy. Za te aspekty odpowiada kryminologia. Kryminalistyka znajduje oraz bada ślady, które pozostawił podejrzany. Dzięki niej, osoby zajmujące się przestępstwami mogą przewidzieć oraz zapobiec przyszłym czynom niezgodnym z prawem.

Kryminalistykę może podzielić na cztery działy, jakimi jest taktyka kryminalistyczna, strategia, metodyka oraz technika śledcza. Do techniki śledczej zalicza się mniejsze wydziały. Między innymi jest to daktyloskopia, grafologia, osmologia, badania DNA, fonoskopia oraz fotografia kryminalistyczna. Celem tej techniki jest ustalenie sprawcy lub innych aspektów dotyczących konkretnego przestępstwa oraz potwierdzenie o złamaniu prawa. Kryminalistyka w przeciwieństwie do kryminologii, sama zbiera dowody na temat danego przestępstwa. Jednak kryminologia bazuje na wiedzy z dziedziny psychologii oraz psychiatrii, Są to dziedziny zajmujące się psychiką człowieka, a w tym przypadku sprawcy czynu karalnego.

fotografia kryminalistyczna

Fotografowanie miejsca zbrodni

Człowiekiem, który stworzył takie uwiecznianie ofiar w obiektywie aparatu, był Francuz – Alphonse Bertillon. Poza specjalnie kadrowanymi zdjęciami, pomocne były również liczne szkice, rysunki oraz mapki. Dzisiaj cała czynność przebiega szybciej i bardziej profesjonalnie, ponieważ zmieniła się oraz rozwinęła sama technologia. Fotograf natychmiast przystępuje do działania, czyli rejestruje miejsce zdarzenia i wszystkie pozostawione tam ślady. Ale czy zawsze używa sprzętu cyfrowego? Niekoniecznie. Podczas wykonywania zdjęć analogowych nie pojawiają się obawy, dotyczące możliwości nastąpienia komputerowej obróbki. Mogłoby to przyczynić się do uniewinnienia potencjalnego sprawcy.

Warto także wspomnieć o kilku zasadach, jakie musi przestrzegać fotograf policyjny. Zdjęcia powinny być wykonywane z normalnej perspektywy oraz z zastosowaniem drugiego źródła światła. Nie może na nich zabraknąć przedmiotów z bliskiego otoczenia, taśm mierniczych, obrysowanych śladów, tabliczek z numerkami i innych cech charakterystycznych. Przede wszystkim fotograf powinien dążyć do uchwycenia miejsca zdarzenia, w jak najbardziej wiarygodnym stopniu. Kryminalistyczne fotografie są bardzo cennym dowodem dla prowadzonego śledztwa. Dzięki nim, mogą zostać uchwycone elementy, które są dla nas niewidoczne. Ta metoda kryminalistyczna cechuje się dokładnością, dlatego też jest bardzo ważna podczas sporządzania dokumentacji prowadzonego śledztwa.

Fotografia kryminalistyczna i jej kryteria

Przejdźmy teraz do elementów, które w tego typu fotografii są najważniejsze. Mowa tutaj o wielkości planu i wykorzystywanej technice. Jeżeli chodzi o pierwszy aspekt, są to wszelakie fotografie. Grupuje się je na:

  • orientacyjne, które pokazują położenie miejsca zbrodni
  • sytuacyjne, przedstawiające ślady, przedmioty, które mogą być dowodem w sprawie
  • fragmentaryczne, czyli zdjęcia ukazują ułożenie zwłok
  • szczegółowe, przedstawiające poszczególne ślady, które muszą znajdować się w centralnej części obiektywu

Natomiast w przypadku używanej technologii, fotografia kryminalistyczna dzieli się na fotografię:

  • metryczną, która przedstawia miejsce zdarzenia bez konkretnych śladów
  • skalową, rejestrującą istotne fragmenty miejsca zdarzenia, np jak źródło pożaru. Miejsca te oznacza się numerem i skalówką, stąd nazwa fotografii
  • panoramiczną, fotografująca rozległą przestrzeń
  • stereoskopową, przedstawiającą miejsce przestępstwa lub dowody w sprawie z różnego punktu widzenia
  • ultrafioletową. Dzięki niej fotograf może uchwycić dowody, które nie są widoczne gołym okiem. Są to odciski palców, krew, pozostałości po narkotykach i wiele więcej niewidocznych śladów
  • makro, która dokumentuje małe, lecz ważne elementy
  • zdjęcia wykonywane w podczerwieni, podobnie jak ultrafioletowe pokazują to czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć w świetle dziennym

Fotografia używana w kryminalistyce dzieli się również na dwa działy, biorąc pod uwagę właściwości. Tymi działami jest fotografia dokumentacyjna oraz badawcza. Pierwszy typ fotografii ma na celu utrwalenie konkretnego przedmiotu, dowodu, miejsca itd. Fotografia badawcza zajmuje się utrwaleniem właściwości i cech przedmiotów, których nie można uchwycić wykorzystując fotografię dokumentacyjną.

Teraz już wiesz na czym polega omawiana metoda kryminalistyczna i w jaki sposób pomaga ona w prowadzeniu śledztwa. Jeśli interesujesz się fotografią i kryminalistyką, zastanów się. Może to zawód właśnie dla ciebie!