dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

charakterystyka tkanin sportowych
Moda

Rodzaje i charakterystyka tkanin sportowych

Faktem jest, że na funkcjonalność ubrań sportowych w dużej mierze wpływa specyfikacja tkaniny wykorzystanej do ich produkcji. Poszczególne elementy garderoby, które różnią się od siebie zastosowaniem, najczęściej charakteryzują się różnym składem materiałowym. Istnieje jednak kilka rodzajów tkanin, które dzięki swoim parametrom chętnie wykorzystywane są do szycia odzieży sportowej. O najpopularniejszych z nich opowiadamy w dzisiejszym artykule.

Poliester, czyli najpopularniejsza tkanina sportowa

Zestawienie najpopularniejszych tkanin sportowych bez wątpienia należy rozpocząć od poliestru, czyli bardzo funkcjonalnego materiału syntetycznego. Jego popularność związana jest bezpośrednio z jego praktycznością, która odgrywa szczególną rolę podczas treningów. Poliester charakteryzuje się właściwościami hydrofobowymi, przez co materiał w bardzo niskim stopniu pochłania wilgoć. Umożliwia on tym samym efektywne odprowadzanie wody na zewnątrz, co sprawia, że skóra pozostaje sucha – nawet podczas wymagającego wysiłku fizycznego. Dzięki temu wykazuje on także właściwości antybakteryjne. Koszulki techniczne oraz legginsy wykonane z poliestru są odporne na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także promieniowanie UV, przez co mogą być intensywnie użytkowane przez długi czas. Ubrania poliestrowe często zawierają domieszkę elastanu, co sprawia, że stają się one elastyczne, a jednocześnie precyzyjnie dopasowują się do ciała, zapewniając tym samym maksymalny komfort podczas treningów.

Alternatywa dla poliestru, czyli polipropylen i poliamid

Polipropylen nazywany jest materiałem do zadań specjalnych – często wykorzystywany jest do produkcji bielizny i odzieży termoaktywnej. Jest to niezwykle ciepła tkanina, która jednocześnie charakteryzuje się lekkością. Jej włókna nie absorbują wilgoci oraz stanowią świetną izolację termiczną, zapobiegając tym samym wychłodzeniu ciała.

Poliamid, zwany także nylonem, to bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia i gniecenie materiał. Jak mówi nam ekspertka z firmy Deckout, polskiej marki sportowej:

Poliamid stanowi podstawę do produkcji wielu elementów odzieży sportowej, od bielizny, przez koszulki, aż po legginsy. Jest to tkanina, której największą zaletą jest duża odporność na działanie bakterii i grzybów.

Dodatkowo podczas produkcji ubrań sportowych stosuje się elastan, czyli tkaninę, która charakteryzuje się bardzo dużą rozciągliwością. Jej elastyczność sprawia, że odzież zawierająca jej domieszkę idealnie dopasowuje się do ciała, zapewniając jednocześnie maksymalną swobodę ruchową.

Naturalnie i wygodnie – sportowe ubrania bawełniane

Świetną alternatywą dla materiałów syntetycznych jest bawełna, której najczęściej używa się podczas produkcji ubrań przeznaczonych docelowo do mniej intensywnych treningów, takich jak joga czy pilates. Ubrania tego typu są bezpieczne dla skóry alergicznej, przyjemne i miłe w dotyku, a także niezwykle przewiewne i lekkie.

W branży odzieżowej coraz częściej wykorzystuje się także materiały ekologiczne, jak np. włókna bambusa. Ubrania bambusowe odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami termoregulacyjnymi oraz przewiewnością.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz, pamiętaj, aby zawsze inwestować w ubrania pochodzące od sprawdzonego i zaufanego producenta. Jakość wykorzystanej podczas produkcji tkaniny w dużej mierze przekłada się na funkcjonalność ubrań, co z kolei ma wpływ na efektywność każdego treningu.