dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

jak skonfigurować router
Internet Lifestyle

Jak skonfigurować router prawidłowo?

Prawidłowe skonfigurowanie routera zapewni dobry sygnał oraz stabilne łącze, dzięki czemu internet będzie działał bez żadnych zakłóceń. Warto wiedzieć jak skonfigurować router samodzielnie w domu. Nie jest to ciężkie zadanie i nie wymaga specjalnych umiejętności.

W jaki sposób ustawić router

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć jakie funkcje spełnia router oraz w jaki sposób możesz zmienić parametry sieci WiFi. Przydatna jest również wiedza na temat tego w jaki sposób zmieniać ustawienia urządzenia. Router umożliwia podzielenie łącza internetowego na wszystkie urządzenia domowe. Jest to popularne rozwiązanie, które stosowane jest przez większość osób. Z reguły router można otrzymać od operatora sieci internetowej, ale możliwy jest również jego samodzielny zakup. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, że cena będzie znacznie wyższa. Podłączenie nowego routera jest mało skomplikowanym procesem. Wystarczy połączyć kabel RJ-45 z komputerem. Urządzenie powinno mieć dostęp do prądu. I to wszystko, ponieważ żadne dodatkowe połączenia nie są potrzebne. Operator powinien dostarczyć hasło dostępu oraz nazwę sieci. Dzięki tym danym uzyskasz dostęp do internetu. Jeżeli jednak ich nie posiadasz, to wystarczy, że wprowadzisz adres IP wybranego routera w wewnętrznej sieci. Jeżeli nie masz dostępu do sieci WiFi możesz użyć kabla RJ-45. Adres IP powinien być wpisany w adresie przeglądarki.

Konfiguracja urządzenia

Z reguły jest on umieszczony na naklejce, która znajduje się na urządzeniu. Po wykonaniu tych działań powinno pokazać się okno logowania. Następnie wystarczy, że podasz login oraz hasło, które są właściwe dla danego typu urządzenia. Czasami takie informacje możesz również znaleźć w internecie, ale z reguły operatorzy o nich informują na swoich produktach. Sposób konfiguracji zależy przede wszystkim od modelu routera. Interfejs umożliwia szybką zmianę hasła do sieci WiFi. Operator podaje swoje hasło, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jego zmiana na własne, które będzie łatwo zapamiętać. Jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem możesz spróbować ustawić przekierowanie portów, dzięki czemu gry online będą działać płynniej. Ciekawym rozwiązaniem jest także modyfikacja firewalla, który jest wbudowany w router. Możliwości jest naprawdę sporo, jednak wiele zależy od modelu urządzenia. Jeżeli internet działa dobrze, to nie ma potrzeby stosowania zmian. Jest to przydatne w sytuacji, kiedy zaczynają się problemy z płynnością. Warto pamiętać, że w funkcja resetu do ustawień fabrycznych jest dostępna w każdym routerze.