dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

oświetlenie w mieszkaniu
Dom Lifestyle

Jak zaaranżować przytulne i praktyczne oświetlenie w mieszkaniu?

Światło w mieszkaniu ma ogromne znaczenie. Nie tylko musi być funkcjonalne, ale również jest elementem dekoracyjnym. Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu, które ma być przytulne i eleganckie?

Światło główne

Wybierając żyrandol, koniecznie należy zadbać, by każdy zakamarek salonu był dobrze oświetlony. Warto dodatkowo oświetlić strefę jadalni, gdzie często rodzina spędza czas nie tylko spożywając posiłki, ale również relaksując się z przyjaciółmi czy grając w gry planszowe z dziećmi.

Nad stołem w jadalni można umieścić kilka lamp. Nad małym, okrągłym stołem wystarczy jedna żarówka. Nad stołem kwadratowym można powiesić 3 lampy, ale duży, prostokątny stół może potrzebować nawet 5 lamp.

Światło boczne

Górne oświetlenie w mieszkaniu często pełni funkcje praktyczne. Kinkiety są oświetleniem dekoracyjnym. Wybierając kinkiety koniecznie trzeba dopasować je do stylu, w jakim umeblowane jest wnętrze. Warto również stworzyć kompozycyjną całość z lampami sufitowymi.

Kinkiety można umieścić nad komodą, na której ustawimy dekoracyjne bibeloty. Elegancko wyglądają również kinkiety nad komodą, nad którą powiesimy elegancki obraz lub gustownie zdobione lustro.

Kolejnym miejscem, w którym sprawdza się kinkiety, jest miejsce nad sofą. Decydując się na kinkiety, które mają światło kierunkowe można stworzyć idealne miejsce do czytania. Wybierając kinkiety z abażurami tekstylnymi można uzyskać miękkie światło idealne do odpoczynku.

Kinkiety to również dobry sposób na oświetlenie ściany, na której wisi telewizor. Trzeba jednak pamiętać, że warto skoncentrować się na modelach, które mają tekstylne klosze dające miękkie i delikatne światło padające do góry. Dzięki temu na telewizorze nie będą pojawiały się cienie.

Lampki stołowe i podłogowe

Dekoracyjne oświetlenie w mieszkaniu, o którym warto pamiętać, to również lampki stołowe oraz podłogowe. Jest to źródło światła, które można rozmieścić w różnych miejscach pokoju dziennego. Warto pamiętać, że im więcej jest punktów świetlnych w pomieszczeniu, tym łatwiej stworzyć wnętrze o przytulnym, nastrojowym klimacie.

Lampki stołowe można ustawić na komodzie, stoliku koło sofy, stoliku, który znajduje się w pobliżu fotela do czytania czy na parapecie okiennym. Światło, które widać przez okno to elegancka dekoracja nie tylko od strony mieszkania, ale również z zewnątrz.

Lampy podłogowe można ustawić w rogach pokoju. Warto również postawić lampę podłogową za sofą, dzięki temu czytanie nie będzie męczące dla oczu. Lampa podłogowa, która stoi w pobliżu komody również będzie elegancką ozdobą.