dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

Import towarów z Chin krok po kroku
Internet

Import towarów z Chin krok po kroku

Chiny są jednym z krajów z największym wskaźnikiem eksportu towarów na cały świat – także do Polski. Produkty ze znanym każdemu oznaczeniem „Made in China” można znaleźć na półkach praktycznie każdego sklepu, a z każdym dniem do naszego kraju przybywa ich coraz więcej. Wielu polskich przedsiębiorców również chce nawiązać współpracę z producentami ze Wschodu, jednak nie każdy z nich wie jak właściwie przebiega import towarów z Chin. To nie powód do wstydu, w końcu nikt nie rodzi się z wiedzą na jakikolwiek temat. Dlatego właśnie chcemy w tym artykule omówić, jak przebiega import z Chin krok po kroku.

Na początku znajdź zaufanego dostawcę

Tak samo jak w przypadku zamawiania towarów od polskich firm cały proces importu z Chin zaczyna się od przejrzenia dostępnej oferty produktów. Jednak chiński rynek jest znacznie bardziej zróżnicowany od tego polskiego, dlatego stoiska internetowe wschodnich przedsiębiorców można przeglądać nawet całymi dniami. Jednocześnie importerzy muszą tu być znacznie ostrożniejsi, ponieważ wielu dostawców ze Wschodu sprzedaje wadliwe produkty lub całkowicie zaniechuje wysyłki zakupionych towarów.

Jak uniknąć takiego scenariusza? Przede wszystkim należy dokładnie przejrzeć opinie klientów sklepu, zwłaszcza tych zagranicznych. Internet daje obecnie wiele możliwości, a czytanie doświadczeń klientów z całego świata jest jedną z nich. Zdecydowanie warto skorzystać z takiego rozwiązania. Jednak nie można całkowicie oprzeć na nich swoich interesów, dlatego przedsiębiorcy stosują też inną strategię – sprowadzanie próbek produktów.

Testowanie produktów przed nawiązaniem współpracy

Powszechnym już zabiegiem jest zamówienie próbek i sampli, aby upewnić się co do ich jakości wykonania. Produkty od wschodnich producentów mają tendencję do bycia wadliwymi lub nietrwałymi, dlatego taki test jakości jest więcej niż konieczny dla wszystkich importerów. Co więcej dobra jakość kilku produktów nie musi oznaczać zadowalającego stanu wszystkich z nich, więc doświadczeni przedsiębiorcy dokładnie testują każdy towar, który chcą wprowadzić do swojej oferty.

Transport towarów z Chin

Importując produkty z tak odległych państw, jak Chiny, trzeba być gotowym na to, że dostawa potrwa znacznie dłużej niż kilka dni. Tyle tylko mogą zająć same procesy administracyjne przed ruszeniem paczki w podróż. Ostatecznie to, jak szybko dotrze zamówiony towar, zależy od wybranej formy transportu. Pośrednicy lub importerzy mogą postawić na transport z Chin drogą morską, powietrzną, a także lądową (tutaj prym wiedzie przede wszystkim kolej i coraz więcej połączeń na linii Polska-Chiny). Każda z tych metod różni się czasem dostawy, ale również ceną, która ma ogromne znaczenie przy regularnym importowaniu towarów.

Import z Chin a odprawa celna

Jeżeli chce się importować towary z Chin, trzeba być gotowym na to, że będą one musiały przejść odprawę celną. Proces ten nie jest ani długi, ani trudny, ale będąc importerem, trzeba liczyć się z pewnymi procedurami. Przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia dokumentacja, o której obecność musi zadbać także importer towarów. Chodzi tu głównie o oryginalny znak towarowy, jednak równie ważne są takie dokumenty, jak specyfikacja sprowadzanych towarów, faktura handlowa oraz konosament morski i inne dokumenty celno-handlowe.

Co więcej od czasu otrzymania rachunku i jego zaksięgowania ma się miesiąc na zapłatę cła i podatku VAT, czyli należności naliczanych podczas odprawy celnej. Początkującym importerom zaleca się skorzystanie z usług pośrednika, który zajmie się nie tylko odebraniem towarów od dostawcy i ich przywozem, ale również wszelkimi formalnościami związanymi z działalnością urzędu celnego. Jest to jednak jedynie opcja, a każdy przedsiębiorca sam musi zdecydować, czy poradzi sobie z samodzielnym importem.