dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

Wirtualny spacer
Fotografia

Wirtualny spacer. Na czym to polega i kiedy się przydaje?

Wirtualny spacer to mówiąc w uproszczeniu możliwość rozejrzenia się online po wnętrzu lub okolicy tak, jakbyśmy oglądali to samo na żywo. Wirtualne spacery powstają z połączenia wielu zdjęć sferycznych w spójną całość. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi tworzenia wirtualnych panoram, panoram sferycznych, a następnie przejdziemy do tematu zastosowania wirtualnych spacerów w praktyce.

Jak powstają panoramy sferyczne łączone w wirtualne spacery?

Tradycyjne zdjęcia panoramiczne tworzymy, łącząc ze sobą w spójną całość kilka osobnych ujęć fotografowanej przestrzeni. Gdy zależy nam na przedstawieniu przestrzeni w jeszcze szerszy sposób, możemy wykonać panoramę cylindryczną lub sferyczną. Jak sugeruje nazwa, panorama cylindryczna pozwala nam się obracać wokół własnej osi, oglądać się na boki. Panorama sferyczna natomiast pozwala rozglądać się dosłownie w każdym kierunku. By wykonać taką panoramę, musimy wykonać serię zdjęć o wspólnych punktach, które następnie są łączone w całość. To w teorii proste, jednak w praktyce wymaga umiejętności wypracowanych na bazie doświadczenia. Jak dowiadujemy się w studio fotograficznym Photographic.pl z okolic Warszawy, fotograf musi umieć wyznaczyć tzw. No Paralax Point (NPP) i dokładnie obracać wokół niego aparat, by uniknąć rozbieżności, błędu paralaksy. Sferyczne panoramy można połączyć w wirtualny spacer. Dzięki wirtualnemu spacerowi można przemieszczać się pomiędzy miejscami, w których wykonano panoramy. 

Zastosowanie wirtualnych spacerów w praktyce. Reklama dla różnych miejsc

W praktyce zdjęcia sferyczne łączone w wirtualne spacery wykorzystywane są przede wszystkim, by umożliwić odwiedzanie online danego miejsca potencjalnym klientom. Wirtualne spacery i zdjęcia sferyczne można umieszczać na firmowych stronach i w wizytówkach firm w Google Business. Nawiązując do tego: jeśli szukamy fotografa do realizacji wirtualnego spaceru, znajdźmy najlepiej wśród rekomendowanych fotografów Google. Status profesjonalnego fotografa rekomendowanego przez Google to gwarancja jakości świadczonych usług.

Wirtualny spacer to rozwiązanie nie tylko dla właścicieli miejsc odwiedzanych przez turystów, hoteli, pensjonatów itp. I też nie tylko dla restauracji, kawiarni itd. Potencjalny klient chętnie zajrzy wcześniej online do sklepu, sklepiku, butiku, do salonu fryzjerskiego, kosmetycznego i podobnego, czy na siłownię. To oczywiście przykłady. Fachowo zrealizowany wirtualny spacer to naprawdę interesująca reklama dla wielu miejsc!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *