Każdy, nawet najbardziej zaawansowany model klimatyzacji generuje pewien poziom hałasu – zazwyczaj jest on jednak na tyle niski, że w żaden sposób nie przeszkadza domownikom. Problem pojawia się wówczas, gdy urządzenie zaczyna wydawać niepokojące odgłosy. Co może być tego przyczyną? Za głośną pracę klimatyzatora odpowiadają rozmaite czynniki, np. awarie lub zużycie konkretnych podzespołów. W niniejszym tekście przedstawiamy najpowszechniejsze źródła problemu.
Zaniedbanie prac porządkowych
Współczesne klimatyzatory to niezwykle zaawansowane urządzenia, które dbają nie tylko o komfort termiczny, ale także regulują poziom wilgotności i usuwają z powietrza potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że urządzenia spełniają wszystkie z tych zadań tylko wtedy, gdy są utrzymane w należytym stanie. Jak o niego zadbać? Podstawowym obowiązkiem każdego właściciela systemu klimatyzacyjnego jest okresowe przeprowadzanie prac porządkowych, obejmujące czyszczenie obudowy i wylotów powietrza jednostki wewnętrznej, a także wymianę filtrów.
Dlaczego regularne usuwanie kurzu ma tak duże znaczenie? Otóż zalegające na filtrze oraz skrzydła wentylatora zanieczyszczenia mogą w znacznym stopniu blokować swobodny przepływ powietrza, sprawiając tym samym, że urządzenie pracuje pod większym obciążeniem. Co więcej, gromadzący się brud w połączeniu z wilgocią stanowi idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Oczywiście samodzielne sprzątanie to nie wszystko. Przynajmniej co pół roku należy również skorzystać z przeglądu klimatyzacji. Fachowcy zajmą się m.in. kontrolą podzespołów, zmierzeniem ciśnienia układu oraz odgrzybianiem.
Uszkodzona sprężarka
Głośniejsza praca klimatyzacji często wynika z zepsucia sprężarki. Do uszkodzenia tego elementu dochodzi na skutek problemów z układem elektrycznym (np. po zwarciu w instalacji) lub niedostatecznej ilości oleju, która doprowadza do zatarcia podzespołu. Usterka sprężarki przez dość długi czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów – praca tej części staje się tylko trochę bardziej hałaśliwa, przez co trudno zaobserwować początki awarii.
Z czasem podzespół generuje coraz bardziej uciążliwy hałas, jednak wciąż działa. Właśnie dlatego wielu właścicieli bagatelizuje problem i zwleka z wezwaniem fachowców. To bardzo zły pomysł, ponieważ odkładanie naprawy sprężarki może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego podzespołu. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wymiana zepsutego elementu na nowy – wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem klimatyzacji.
Awaria silnika wentylatora
Innym popularnym źródłem hałasu jest uszkodzony silnik wentylatora. Najczęściej usterka nie jest niczym poważnym – za stukot odpowiada śmigło, które w czasie pracy klimatyzacji uderza lub ociera się o obudowę klimatyzatora. W takim wypadku wystarczy dokręcić wspomniany element lub wymienić go na nowy. Jeżeli po wykonaniu tych czynności problem nie ustał, to istnieje spora szansa, że winowajcą jest zużyte łożysko silnika. Samodzielna naprawa nie jest zbyt łatwa, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie odpowiedniego serwisu.
Źródłem hałasu mogą być również nadpsute paski wentylatora. Ten element służy do przenoszenia napędu z silnika na śmigło i z czasem ulega po prostu zużyciu. Zły stan pasków sprawia, że z klimatyzatora wydobywa się dość charakterystyczne piszczenie. Na szczęście wymiana tej części nie jest szczególnie skomplikowana, więc powinni sobie z nią poradzić nawet niedzielni majsterkowicze.
Głośna praca może być winą modelu klimatyzatora
Istnieje szansa, że zbyt hałaśliwe działanie jednostki wewnętrznej wcale nie jest spowodowane zaniedbaniami lub awarią poszczególnych podzespołów, tylko charakterystyką samego urządzenia. Obecnie na rynku można znaleźć klimatyzatory o różnym poziomie emisji dźwięku, większość modeli generuje odgłosy o natężeniu od 30 dB (to wartość odpowiadająca spokojnej ulicy bez ruchu samochodowego) do 60 dB (to wartość odpowiadająca odkurzaczowi).
Aby uniknąć przykrej niespodzianki, przed zakupem konkretnego klimatyzatora, warto sprawdzić poziom emitowanego hałasu. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu lub stronie producenta danego sprzętu. Najlepszym pomysłem będzie zainwestowanie w klimatyzator typu split, ponieważ w jego przypadku sprężarka znajduje się w jednostce zewnętrznej, zlokalizowanej poza samym budynkiem. Dzięki temu klimatyzacja może generować znacznie niższy poziom hałasu, osiągający zaledwie 20 dB.