dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

Klasyczny HTML/CSS czy CMS
Internet

Klasyczny HTML/CSS czy CMS? – porównanie obydwu technologii tworzenia stron internetowych

Obecnie na rynku pracy możemy napotkać na wiele ogłoszeń odnośnie tworzenia projektów stron internetowych. Zapotrzebowanie na specjalistów do ich wykonywania jest ogromne i z każdym dniem rośnie. Spowodowane jest to głównie przechodzeniem wielu przedsiębiorstw na tryb wirtualnej obsługi klienta. W końcu, prowadząc działalność w internecie, otrzymujemy sporą szansę na przyciągnięcie do siebie nowych nabywców. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że każdy chce się tu znaleźć.

Istnieją dwa główne sposoby na stworzenie witryny. Jeden z nich jest dużo bardziej klasyczny, a drugi szybki i nowoczesny. Poniżej zestawimy ze sobą te dwie technologie i obiektywnie porównamy wszystkie ich cechy.

Statyczna strona internetowa

Klasycznym rozwiązaniem jest tworzenie projektu strony przy użyciu kodu HTML i CSS. Są to dwa języki odpowiedzialne za układ i kolorystykę witryny. Dodatkowo, w celu wprowadzenia funkcji i podłączenia bazy danych opartej na systemie mySQL, korzysta się ze skryptów języka JavaScript oraz PHP. Wiele osób uważa, że strony oparte na tej technologii sprawiają wrażenie starodawnych i słabo rozwiniętych. Nie jest to oczywiście prawda, ponieważ dzisiejsze standardy wciąż pozwalają na budowanie przy użyciu HTML nowoczesnych i dobrze prosperujących stron internetowych.

Witryna o charakterze statycznym jest niczym innym, jak plikiem tekstowym zawierającym podłączone grafiki i teksty. Jej wykonywanie również odbywa się pisząc i jest pozbawione jakiegokolwiek interfejsu graficznego.

Zalety i wady stron HTML

Główną zaletą stron statycznych jest wysoka kontrola nad strukturą plików. Tworzenie podstron może odbywać się bez ograniczeń, co niekoniecznie występuje w systemach zarządzania treścią. Ponadto, bardzo łatwa jest zmiana hostingu polegająca wyłącznie na przeniesieniu plików, a sam koszt wdrożenia jest stosunkowo niski.

Do wad możemy zaliczyć trudność w modyfikowaniu i konieczność ponownego wdrażania strony po każdej aktualizacji. Nawet najmniejsza zmiana, której widoczność zaobserwujemy na wszystkich podstronach, musi być po kolei przeprowadzana w kodzie każdej z nich.

html

Strona internetowa na bazie systemu CMS

Na samym początku powinniśmy zaznaczyć, że większość systemów zarządzania treścią jest oparta właśnie na wyżej wspomnianych językach. Sporą różnicą jest jednak możliwość tworzenia projektów stron przy użyciu graficznego interfejsu. Witryny CMS są inaczej nazywane dynamicznymi. Oznacza to, że treści ze strony uruchamiają się z bazy danych, korzystając w tym celu ze skryptu. Najpopularniejszym aktualnie systemem zarządzania treścią jest WordPress. Oprogramowanie to umożliwia wykonanie witryny od podstaw bądź też skorzystanie z gotowych szablonów przeznaczonych do edycji.

Korzystając z usług firmy oferującej tworzenie stron www wordpress, otrzymujemy pełen projekt witryny wraz z dostępem do panelu sterowania. W tym miejscu mamy możliwość dowolnej i natychmiastowej zmiany treści, niewymagającej ponownego wdrażania.

Zalety i wady stron CMS

Do zalet możemy zaliczyć niski koszt wdrożenia, ale tylko w przypadku korzystania z gotowych szablonów. Indywidualne projekty wymagają przeznaczenia większej sumy pieniędzy na te cele. Plusem jest z pewnością posiadanie wszystkiego w jednym miejscu. Wgląd na stronę oraz panel sterowania z możliwością przeprowadzenia natychmiastowej aktualizacji to czynniki, które powinny skłonić przedsiębiorców do skorzystania właśnie z systemów CMS. 

Strony dynamiczne wczytują się z reguły wolniej aniżeli statyczne. Powodem tego jest konieczność ładowania się wszystkich skryptów niezależnie od tego, czy będą one używane.