dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

Kurtka narciarska a snowboardowa
Moda i Uroda

Kurtka narciarska a snowboardowa to nie to samo. Poznaj najważniejsze różnice

Narciarstwo oraz snowboard należą do dyscyplin sportowych, w których sprzęt odgrywa niebagatelną rolę, zarówno jeśli chodzi o przyjemność jazdy, jak i bezpieczeństwo. Wyposażenie miłośników białego szaleństwa na stoku nie ogranicza się wyłącznie do odpowiednio dobranych nart, deski, butów i wiązań – równie ważna jest odzież, przede wszystkim kurtka chroniąca tors. Dowiedz się, czym kurtki narciarskie różnią się od snowboardowych.

Przede wszystkim krój

Główna różnica między kurtkami dla narciarzy i snowboardzistów tkwi w ich kroju. Kurtki narciarskie są lepiej dopasowane do kształtu ciała i krótsze – sięgają maksymalnie do linii bioder. Ponadto posiadają wcięcie w talii. Krój kurtek snowboardowych jest z kolei dużo luźniejszy, są one również dłuższe. Z czego wynikają te różnice?

Jak wyjaśniają instruktorzy ze Szkoły Zdrowie, specjalizującej się w prowadzeniu kursów jazdy na nartach i snowboardzie, są one spowodowane przede wszystkim różnicami w stylu jazdy. Osoba jadąca na nartach przede wszystkim używa kolan do, z kolei ciało jest pochylone w dół – długa, niedopasowana kurtka mogłaby więc prowadzić do ograniczenia swobody ruchu, niezbędnej do zachowania pełnej kontroli. Podczas jazdy na desce z kolei pracuje całe ciało – nie tylko nogi, ale również biodra, tułów i ramiona. Kurtka przylegająca ściśle do ciała również mogłaby krępować ruchy i utrudniać jazdę. Dodatkowo długa kurtka chroni snowboardzistę przed zimnem i wilgocią kiedy musi on usiąść na śniegu w celu zapięcia wiązań. Niemniej w ofercie wielu firm znaleźć można kurtki łączące w sobie cechy odzieży narciarskiej i snowboardowej.

Wpływ kultury

Różnice w krojach kurtek narciarskich i snowboardowych wynikają również w pewnym stopniu z różnic kulturowych. Narty są sportem starszym – moda narciarska nie zmieniła się znacząco od kilku dekad, a więc od czasów, kiedy generalnie w dobrym guście były ubrania dobrze dopasowane, nie „workowate”. Snowboard jest z kolei sportem wyrosłym na kulturze skate’owskiej i surfingowej, zdominowanej przez młodych ludzi, którzy na co dzień ubierają się w sposób bardzo luźny.

Czy kurtka jest niezbędna?

Teoretycznie na nartach i desce można jeździć w zwykłej, codziennej kurtce, a nawet bez niej. W praktyce jednak jest to dość ryzykowne, bowiem kurtki przeznaczone do uprawiania sportów zimowych wykonywane ze specjalnie dobranych materiałów, zabezpieczających ciało przez wpływem zimna, wiatru oraz wilgoci – zwykłe kurtki nie zapewniają ochrony na takim poziomie, noszenie ich na stoku może więc skończyć się nawet dość poważnymi problemami zdrowotnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *