dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

Kurtka narciarska a snowboardowa
Moda

Kurtka narciarska a snowboardowa to nie to samo. Poznaj najważniejsze różnice

Narciarstwo oraz snowboard należą do dyscyplin sportowych, w których sprzęt odgrywa niebagatelną rolę. Zarówno jeśli chodzi o przyjemność jazdy, jak i bezpieczeństwo. Wyposażenie miłośników białego szaleństwa na stoku nie ogranicza się wyłącznie do odpowiednio dobranych nart, deski, butów i wiązań. Równie ważna jest odzież, przede wszystkim kurtka chroniąca tors. Dowiedz się, czym kurtki narciarskie różnią się od snowboardowych. Kurtka narciarska a snowboardowa różnice – sprawdź teraz.

Co lepsze – narty czy snowboard?

Od wielu lat istnieje walka pomiędzy dwoma sposobami sportów zimowych. Narty to starszy sport, posiadający przede wszystkim starszych fanów. W przypadku snowboardu, mamy do czynienia z młodymi użytkownikami. Jednakże nie zmienia to faktu, że oba narzędzia są zupełnie inne. Chcąc jeździć na obu, należy wziąć specjalne lekcje przygotowujące zarówno do nart jak i do snowboardu. Jeżeli interesujesz się sportami zimowymi to zapewne wiesz, że są to również dyscypliny olimpijskie. Dlatego też nie bez przyczyny taka forma aktywności w zimie jest szczególnie popularna. Na nartach lub snowboardzie możemy jeździć na specjalnie przygotowanych stokach. W Polsce znajdują się one głównie na Podhalu, jednakże mamy także taką możliwość w okolicach Warszawy. Każdy stok jest inny, dzięki czemu możemy znaleźć swój ulubiony i wybierać się tam co roku.

Przede wszystkim krój

Główna różnica między kurtkami dla narciarzy i snowboardzistów tkwi w ich kroju. Kurtki narciarskie są lepiej dopasowane do kształtu ciała i krótsze – sięgają maksymalnie do linii bioder. Ponadto posiadają wcięcie w talii. Krój kurtek snowboardowych jest z kolei dużo luźniejszy, są one również dłuższe. Z czego wynikają te różnice?

Jak wyjaśniają instruktorzy ze Szkoły Zdrowie, specjalizującej się w prowadzeniu kursów jazdy na nartach i snowboardzie, są one spowodowane przede wszystkim różnicami w stylu jazdy. Osoba jadąca na nartach przede wszystkim używa kolan. Z kolei ciało jest pochylone w dół. Długa, niedopasowana kurtka mogłaby więc prowadzić do ograniczenia swobody ruchu, niezbędnej do zachowania pełnej kontroli. Podczas jazdy na desce z kolei pracuje całe ciało – nie tylko nogi, ale również biodra, tułów i ramiona. Kurtka przylegająca ściśle do ciała również mogłaby krępować ruchy i utrudniać jazdę. Dodatkowo długa kurtka chroni snowboardzistę przed zimnem i wilgocią kiedy musi on usiąść na śniegu w celu zapięcia wiązań. Niemniej w ofercie wielu firm znaleźć można kurtki łączące w sobie cechy odzieży narciarskiej i snowboardowej.

Kurtka narciarska a snowboardowa

Wpływ kultury – kurtka narciarska a snowboardowa

Różnice w krojach kurtek narciarskich i snowboardowych wynikają również w pewnym stopniu z różnic kulturowych. Narty są sportem starszym – moda narciarska nie zmieniła się znacząco od kilku dekad, a więc od czasów, kiedy generalnie w dobrym guście były ubrania dobrze dopasowane, nie „workowate”. Snowboard jest z kolei sportem wyrosłym na kulturze skate’owskiej i surfingowej, zdominowanej przez młodych ludzi, którzy na co dzień ubierają się w sposób bardzo luźny.

Sprawdź także: Rodzaje i charakterystyka tkanin sportowych

Jaka kurtka na narty?

Wybierając się na zimową przygodę w góry, musimy mieć ze sobą odpowiedni sprzęt. Poza nartami bardzo istotny jest ubiór. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kurtki. Najważniejsza jest jakość wykorzystanych materiałów. Kupując kurtki bądź też inną odzież sportową warto wybrać się do specjalnie dedykowanych sklepów. W większych miastach istnieją firmy zajmujące się wyłącznie sprzętem narciarskim. Jeżeli mieszkamy w mniejszej miejscowości, możemy wybrać się do zwykłego sklepu sportowego. Jednakże pod żadnym pozorem nie warto kupować sprzętu narciarskiego, a w szczególności ubrań w zwykłych “sieciówkach”. Nie są one wykonane z dostatecznie dobrej jakości materiałów na kilkugodzinną jazdę po śniegu. Ubranie musi chronić przed deszczem oraz wiatrem. Zwykłe kurtki ze sklepów odzieżowych mogą szybko przemoknąć. Dodatkowo mają one zupełnie inny krój, przez co mogą blokować nasze ruchy podczas zjazdu na nartach.

Kurtka powinna posiadać membranę, która ochroni nas przed zimnym wiatrem oraz wilgocią. Należy pamiętać, aby takiej kurtki nie myć zwykłą wodą lub prać w pralce. W sklepach sportowych z pewnością znajdziesz specjalny płyn, który pozwoli na umycie kurtki bez żadnych zniszczeń. Wypranie kurtki w pralce może spowodować, że nie będzie ona mieć już wiatro i wodoodpornych właściwości.

Czy kurtka jest niezbędna?

Teoretycznie na nartach i desce można jeździć w zwykłej, codziennej kurtce, a nawet bez niej. W praktyce jednak jest to dość ryzykowne, bowiem kurtki przeznaczone do uprawiania sportów zimowych wykonywane ze specjalnie dobranych materiałów. Zabezpieczają one ciało przez wpływem zimna, wiatru oraz wilgoci – zwykłe kurtki nie zapewniają ochrony na takim poziomie. Dlatego też noszenie ich na stoku może skończyć się nawet dość poważnymi problemami zdrowotnymi. Teraz już wiesz, jaka jest różnica – kurtka narciarska a snowboardowa.