dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

trudny klient ćwiczenia
Lifestyle Marketing

Jak nauczyć się sprzedaży – trudny klient ćwiczenia sprzedażowe

Niektórzy uważają, że umiejętności sprzedażowe trzeba mieć we krwi. Czasami mówi się o kimś, że jest urodzonym sprzedawcą. Tymczasem sprzedaży można się po prostu nauczyć. Różne kursy i szkolenia pomagają w wyszkoleniu się. Często mamy też do czynienia z trudnym klientem. Jednak istnieją ćwiczenia sprzedażowe, które nas odpowiednio przygotują na takie sytuacje. W tym artykule zostaną przedstawione przykłady scenek sprzedażowych. Dowiesz się również jak nauczyć się sprzedaży!  

Sprawdź także: Dropshipping co to?

Scenki sprzedażowe – przykłady

Na szkoleniach sprzedażowych kursanci mogą ćwiczyć różne sytuacje. Bardzo często odgrywane są tak zwane scenki sprzedażowe. Przedstawimy kilka z nich. Scenki sprzedażowe przykłady:

  • Trudny klient scenki: klient wygłasza swoje obiekcje, a zadaniem sprzedawcy jest odpowiedzieć na nie argumentami sprzedażowymi. Pojawienie się obiekcji jest normalne w procesie sprzedażowym i należy się cieszyć, że one się pojawiają. Oznacza to, że klient jest potencjalnie zainteresowany i rozważa zakup. Sprzedawca musi nauczyć się pewnie odpowiadać na pytania klienta, nie dać sobie wejść na głowę, ale jednocześnie pozostać kulturalnym i opanowanym, uprzejmym. Tylko wtedy sprzedaż ma szansę zakończyć się sukcesem. 
  • Standardową scenką podczas rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko sprzedawcy jest sprzedaż długopisu bądź ołówka. Musimy zareklamować przedmiot jako idealne rozwiązanie. Przykładowo, możemy poprosić rekrutera o pożyczenie ołówka, a następnie o zanotowanie ważnej informacji na nasz temat. Gdy nasz rozmówca nie będzie mógł zapisać danych bez odpowiedniego przyrządu, możemy wtedy zaproponować sprzedaż ołówka. Liczy się tu przede wszystkim spryt i kreatywność, by wywołać pozytywne wrażenie.
  • Kolejnym przykładem scenki sprzedażowej jest doradzenie niezdecydowanemu klientowi w wyborze interesującego go produktu. Taki klient będzie wymagał indywidualnego podejścia. Musimy zadawać mu otwarte pytania, aby dowiedzieć się o jego preferencjach co do zakupu. Dopiero wtedy będziemy mogli zaproponować konkretne produkty. Dobrą opcją jest też zasugerowanie dodatków pasujących do danego produktu. Jest to tak zwana sprzedaż komplementarna. Na koniec rozmowy zapraszamy do ponownego skorzystania z oferty.
  • Następnym ćwiczeniem sprzedażowym jest przekonanie do zakupu dowolnej usługi oferowanej przez daną firmę. Wybieramy wtedy najkorzystniejszą opcję dla naszego klienta. W naturalny i nienachalny sposób proponujemy usługę. Stawiamy naszą ofertę w dobrym świetle. Podkreślamy te cechy, które przyniosą klientowi realną korzyść.
  • Ostatnią scenką sprzedażową będzie przykład, w którym namawiamy klienta do założenia konta w banku. Najpierw pytamy o jego potrzeby i oczekiwania. Następnie dowiadujemy się co jest dla niego ważne. Tym sposobem będziemy mogli polecić odpowiednią usługę.      

Zamykanie sprzedaży – co to?

Bardzo trudną sztuką jest też tak zwane zamykanie sprzedaży. Nie każdy sprzedawca jest mistrzem w tej dziedzinie. Zawsze należy wracać od klienta, pamiętać o nim także po zakończeniu sprzedaży. Można zadzwonić i zapytać, czy klient jeszcze czegoś nie potrzebuje. Taki zabieg na pewno wpłynie pozytywnie na opinię klienta dotyczącą naszego sklepu. 

ćwiczenia sprzedażowe

Mistrz sprzedaży – ćwiczenia sprzedażowe

Zastanawiałeś się jak stać się mistrzem sprzedaży? Czy istnieją ćwiczenia sprzedażowe dzięki, którym będzie to realne? Można sprzedawać na różne sposoby, dzisiaj bardzo popularne jest sprzedawanie w mediach społecznościowych, na przykład na transmisjach na Facebooku, które odbywają w czasie rzeczywistym. Szczególnie popularne jest to przy sprzedaży ubrań. Pani prezentuje ubrania, które posiada do sprzedaży, a zainteresowane klientki piszą w komentarzach, że wyrażają chęć zakupu. Osoby, które sprzedają poprzez takie transmisje, potwierdzają, że to bardzo dobry sposób na sprzedanie jak największej ilości rzeczy. Bardzo trudna jest sprzedaż przez telefon. Nie widać klienta i jego emocji, trudno wyczuć jego zainteresowanie. Dlatego też, aby skutecznie sprzedawać przez telefon, trzeba być prawdziwym mistrzem. Można jednak się tego nauczyć!

W sprzedaży bardzo ważne jest pierwsze kilka sekund, aby zainteresować klienta i zdobyć jego uwagę. Niektóre osoby mają takie cechy charakteru, które praktycznie wykluczają możliwości ich pracy jako sprzedawcy. Można jednak pracować nad sobą i zdobywać ciągle nowe umiejętności sprzedażowe, stawać się coraz lepszym w sprzedaży, trudny klient ćwiczenia i scenki są niezbędne, aby wejść na poziom mistrzowski i pokonać konkurencję. Znając już scenki sprzedażowe przykłady będzie to dla nas o wiele łatwiejsze. Oczywiście warto starać się sprzedawać jak najwięcej, nie wolno jednak zapominać o kliencie i o zaspokajaniu jego realnych potrzeb. Klient ma być najważniejszy w procesie sprzedaży, o niego trzeba się zatroszczyć.

Podsumowanie

Jak widać możemy zostać prawdziwym mistrzem sprzedaży. Wystarczy tylko, że zastosujemy się do kilku zasad przedstawionych na ćwiczeniach sprzedażowych. Nauczymy się również pracować z trudnym klientem. Wtedy sprzedaż nie będzie nam straszna. Żadna sytuacja nas nie zaskoczy. Będziemy na wszystko odpowiednio przygotowani. Już wiesz jak stać się mistrzem sprzedaży!