Wirtualny spacer to mówiąc w uproszczeniu możliwość rozejrzenia się online po wnętrzu lub okolicy tak, jakbyśmy we własnej osobie oglądali to samo na żywo. Wirtualne spacery powstają z połączenia wielu zdjęć sferycznych w spójną całość. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi tworzenia wirtualnych panoram, panoram sferycznych, a następnie przejdziemy do tematu zastosowania wirtualnych spacerów w praktyce.
Jak powstają panoramy sferyczne łączone w wirtualne spacery?
Tradycyjne zdjęcia panoramiczne tworzymy, łącząc ze sobą w spójną całość kilka osobnych ujęć fotografowanej przestrzeni. Gdy zależy nam na przedstawieniu przestrzeni w jeszcze szerszy sposób, możemy wykonać panoramę cylindryczną lub sferyczną. Jak sugeruje nazwa, panorama cylindryczna pozwala nam się obracać wokół własnej osi, a dodatkowo oglądać się na boki. Panorama sferyczna natomiast pozwala rozglądać się dosłownie w każdym kierunku. By wykonać taką panoramę, musimy wykonać serię zdjęć o wspólnych punktach, które następnie są łączone w całość. To w teorii proste, jednak w praktyce wymaga umiejętności wypracowanych na bazie doświadczenia. Jak dowiadujemy się w studio fotograficznym Photographic.pl z okolic Warszawy, fotograf musi umieć wyznaczyć tzw. No Paralax Point (NPP) i dokładnie obracać wokół niego aparat, by uniknąć rozbieżności, błędu paralaksy. Sferyczne panoramy można połączyć w wirtualny spacer. Dzięki wirtualnemu spacerowi można przemieszczać się pomiędzy miejscami, w których wykonano panoramy.
Zastosowanie wirtualnych spacerów w praktyce. Reklama dla różnych miejsc
W praktyce zdjęcia sferyczne łączone w wirtualne spacery wykorzystywane są przede wszystkim, by umożliwić odwiedzanie online danego miejsca potencjalnym klientom. Wirtualne spacery i zdjęcia sferyczne można umieszczać na firmowych stronach i w wizytówkach firm w Google Business. Nawiązując do tego: jeśli szukamy fotografa do realizacji wirtualnego spaceru, znajdźmy najlepiej wśród rekomendowanych fotografów Google. Status profesjonalnego fotografa rekomendowanego przez Google to gwarancja jakości świadczonych usług.
Wirtualny spacer to rozwiązanie nie tylko dla właścicieli miejsc odwiedzanych przez turystów, hoteli, pensjonatów itp. I też nie tylko dla restauracji, kawiarni itd. Potencjalny klient chętnie zajrzy wcześniej online do sklepu, sklepiku, butiku, do salonu fryzjerskiego, kosmetycznego i podobnego, czy na siłownię. To oczywiście przykłady. Fachowo zrealizowany wirtualny spacer to naprawdę interesująca reklama dla wielu miejsc!
Sprawdź także: https://dcamera.pl/wlasciwe-ustawienia-lampy-blyskowej/
Jak przygotować pomieszczenie do wirtualnego spaceru?
Jeśli chcesz wykonać panoramy fotograficzne w swoim mieszkaniu bądź lokalu, przygotowaliśmy dla ciebie pare wskazówek. Pamiętaj, że panorama cylindryczna wymaga od ciebie tego, by pomieszczenie, po którym będzie można wirtualnie spacerować, było odpowiednio przygotowane. Na pewno wiesz, że absolutną podstawą jest dokładne posprzątanie każdego pomieszczenia. Kamera obejmuje wszystko, co znajduje się dookoła niej, nie da się więc ukryć niedociągnięć. Wszystkie szyby, lustra, błyszczące fronty powinny być czyste i nie posiadać zacieków. Poza tym z kadru koniecznie muszą zniknąć zwszystkie zbędne rzeczy, które mogą popsuć pierwsze wrażenie i odbiór pomieszczenia.
Następnie musisz skupić się na wydobyciu z wnętrz najlepszych cech, tak aby stały się one atrakcyjne dla potencjalnego widza. Jeśli w twoim pomieszczeniu jest za mało światła, odpowiednio rozmieść lampy i odsłoń okna. Porę dnia, w której chcemy wykonać panoramy fotograficzne należy dobrać do strony, na jaką wychodzą okna. Korzystnie bęzie wykorzystać miękkie poranne lub popołudniowe słońce. Słoneczne pomieszczenia przyciągają uwagę zainteresowanych. Dodaj do twoich czterech ścian neutralne dodatki, które stworzą wrażenie przytulności.
Wirtualny spacer – jak go zrobić i o czym warto pamiętać?
Niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów jest ustawienie kamery. Panoramy fotograficzne powinieneś wykonać stojąc możliwie na środku pomieszczenia. Jeśli chodzi o obiektyw to powinien być umieszczony na wysokości między 140 a 160 cm, czyli mniej więcej na wysokości oczu osoby dorosłej.
Zdjęcia, które zostaną później wykorzystane do stworzenia wirtualnego spaceru, muszą być wyraźne i nierozmazane. W przypadku kamery dużą pomocą mogą okazać się klasyczne trójnogi fotograficzne, monopody, albo gimbale. Szczególnie możemy ich użyć podczas robienia zdjęć na zewnątrz, gdzie często teren jest nierówny i możemy mieć problem ze stabilizacją kamery.. W przypadku kiedy zdjęcia robimy smartfonem, warto włączyć pomocnicze linie siatki.
Czy potrzebne nam są lustra – wirtualny spacer
Lustra nie tylko ozdabiają wnętrze, ale też je powiększają i rozświetlają. Przy tworzeniu prezentacji trzeba tak ustawić kamerę, aby nie pojawiło się w nich nasze odbicie, nie powinno być też widać fotograficznego sprzętu. Trzeba też uważać na refleksy świetlne.
Jeśli jesteśmy pewni, że nasza nieruchomość jest gotowa do zdjęć, przed ich zrobieniem warto stanąć w miejscu, z którego będziemy ją fotografować i umieścić oczy na wysokości obiektywu. W ten sposób należy obrócić się o 360 stopni. Sprawdzimy wtedy, czy wszystko jest idealnie poukładane, a światło nie wpada wprost do kamery.