Na przestrzeni ostatnich lat fotografia mobilna przeszła długą drogę, a obecnie rozwija się bardzo dynamicznie. Początkowo aparaty w telefonach służyły jedynie do robienia zdjęć na potrzeby różnego rodzaju dokumentacji. Dziś smartfony nie tylko konkurują z tradycyjnymi aparatami, ale w wielu przypadkach po prostu je przewyższają, a istotnym elementem tej rewolucji jest sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki robimy zdjęcia, edytujemy je i udostępniamy. Sprawdź, jakie możliwości dają funkcje oparte na AI w robieniu zdjęć smartfonem.
Rozpoznawanie scen i obiektów nawet nocą
Wybrane modele smartfonów są wyposażone w algorytmy AI, które potrafią rozpoznać różne sceny i obiekty w kadrze. W efekcie aparat wykryje, czy robisz zdjęcie krajobrazu, portretu, czy może chcesz robić zdjęcia w słabym oświetleniu, co często bywa nie lada wyzwaniem. Na podstawie tego rozpoznania aparat automatycznie dostosowuje ustawienia, takie jak balans bieli, ekspozycja czy czułość ISO, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
Natomiast kluczem do świetnych ujęć nocnych jest dbałość o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dlatego trzeba dostosować ustawienia aparatu tak, aby umożliwiał robienie zdjęć przy słabym oświetleniu. Ale jak to zrobić? W wybranych smartfonach Galaxy warto skorzystać z Trybu Noc, który umożliwia robienie wyrazistych zdjęć nawet przy kiepskim oświetleniu i to bez konieczności używania lampy błyskowej. Pomocne są tu też algorytmy AI, dzięki którym wyraźny obraz powstaje w wyniku nałożenia się wielu klatek tego samego ujęcia.
Poprawa ostrości zdjęć
Fotografia mobilna często opiera się na uchwyceniu detali, co wymaga użycia zoomu. Jednak jakość takich zdjęć pozostawia niekiedy wiele do życzenia. Dzięki sztucznej inteligencji w smartfonach (np. wybranych modelach Samsung Galasy z serii S czy Z) zdjęcia wyostrzane są automatycznie, co na pewno wpłynie na końcowy efekt. AI umożliwi większy zakres przybliżeń „bez utraty jakości, pomagając rejestrować obrazy w każdych warunkach. Dzięki AI możesz poprawić też jakość przenoszonych z telefonu na telefon zdjęć, które zyskają na jakości dzięki możliwości przeprowadzenia edycji poprawiającej ich rozdzielczość*.
Zdjęcia portretowe w nastrojowym świetle
Robienie zdjęć portretowych jest prawdziwą sztuką. Nie tylko wymaga od fotografa szukania nowych technik, uchwycenia rysów i wyrazu twarzy, ale też emocji fotografowanej osoby i tego, co tak naprawdę niewidoczne dla oka. Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają świetnie dostosować ilość światła, dzięki czemu aparat doskonale poradzi sobie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. AI można też wykorzystać do robienia zdjęć portretowych bokeh z artystycznie rozmytym tłem.
Retusz i edycja zdjęć
Nowoczesne smartfony mogą wykorzystywać AI nie tylko do wykrywania scen i obiektów, ale też w wielu innych obszarach fotografii mobilnej. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą pomóc w retuszu i edycji zdjęć, które na pierwszy rzut oka wydają się po prostu kiepskie i zwyczajnie nadają się „do kosza”. Wybrane smartfony dzięki funkcjom opartym na AI umożliwiają usuwanie odbić i cieni z fotografii, które powstały w trudnych warunkach, np. zostały wykonane przez szybę podczas jazdy pociągiem lub samochodem. Co więcej, umożliwiają przesuwanie obiektów na zdjęciu i wypełnianie tła, aby nie pozostawić pustego miejsca.
*Funkcje Galaxy AI dla serii Galaxy S23, Galaxy Z Flip5, Galaxy Fold 5, serii Galaxy S22, Galaxy Z Flip4, Galaxy Z Fold4, serii Galaxy Tab S9 oraz serii Galaxy Tab S8 jest dostępne od One UI 6.1 lub nowszej wersji. Więcej na https://www.samsung.com/pl/galaxy-ai/
**Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
***Dostępność opisanych funkcji i aplikacji dotyczy wybranych smartfonów Galaxy. Szczegółowe informacje na stronach produktowych na https://www.samsung.com/pl/.
Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.