dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

w co wyposażyć rower dziecka
Lifestyle

Bezpieczeństwo i frajda z jazdy – w co wyposażyć rower dziecka?

Rower to pierwszy samodzielnie sterowany pojazd dziecka. Ponieważ pierwsze próby nauki jazdy często kończą się upadkami i zniechęcają malucha, warto zadbać o to, aby rowerek był jak najlepiej wyposażony i gwarantował maksymalne bezpieczeństwo. Poza tym, w roli motywacyjnej świetnie sprawdzą się też różnego typu dodatki, dzięki którym jazda na rowerze sprawia po prostu więcej frajdy. 

Jak powinien być wyposażony rowerek dziecięcy?

Podczas wybierania rowerka dziecięcego, trzeba zwracać uwagę nie tylko na tak podstawowe parametry jak jego wysokość, wielkość kół czy waga całego jednośladu, ale także na wyposażenie pojazdu. Co musi mieć rower dla dziecka? Oczywiście najważniejsze są grube, odpowiedniej wielkości koła:

  • 12 calowe dla dzieci w wieku około 3 lat,
  • 16 calowe dla dzieci w wieku 4-5 lat,
  • 20 calowe dla dzieci w wieku 6-7 lat,
  • 24 calowe dla dzieci w wieku powyżej 8 lat. 

Rowerek dla dziecka nie musi mieć przerzutek, ale powinien zostać wyposażony w dodatkowe kółka, które należy stopniowo podnosić, aby mały kierowca uczył się utrzymywać równowagę. Istotny będzie też sprawny i wygodny w użyciu hamulec, a także miękkie siodełko i antypoślizgowe rączki kierownicy. Przy okazji warto sprawdzić też jej funkcjonowanie – kierownica nie może być w pełni skrętna, ponieważ wtedy uczący się młody kierowca może łatwiej doprowadzić do wywrotki.

Dodatkowe wyposażenie roweru dziecięcego

Poza podstawowymi elementami, takimi jak hamulec czy wygodne siodełko, na bezpieczeństwo korzystania z roweru wpływa także jego oświetlenie. Pojazd powinien posiadać odblaski i światła zasilane bateryjnie, jeśli dziecko będzie jeździło nim po zmroku. W przypadku, gdy zależy nam na ciekawym designie jednośladu, możemy wyposażyć go w różnokolorowe, migające światełka oraz odblaski na szprychy w formie patyczków, również dostępnych w kilku kolorach do wyboru.

Kolejny wartościowy gadżet to dzwonek do roweru, który chroni i kierowcę, i innych uczestników ruchu. Obok niego do wyboru mamy także łatwą w użyciu trąbkę. Pozostałe elementy wyposażenia dziecięcego roweru to dodatki pełniące przede wszystkim rolę dekoracyjną lub w inny sposób zachęcające malucha do trenowania sztuki kierowania jednośladem. Do wyboru mamy zatem między innymi wiatraczki i błyszczące frędzle na kierownice, które wprawia w ruch pęd wiatru, a także niewielkie koszyczki na zakupy, również montowane na kierownicy. Wyposażając dziecięcy rower, nie wolno zapominać także o sprzęcie, który maluch będzie nosił na sobie. Chodzi tu oczywiście o kask i ochraniacze na łokcie oraz kolana. Dzięki nim wszelkie upadki zostaną odpowiednio zamortyzowane, a dziecko nie zniechęci się do dalszej nauki samodzielnego prowadzenia dwukołowego pojazdu. 

Nauka jazdy na rowerze będzie dla dziecka bezpieczniejsza i przyjemniejsza, jeśli rodzic odpowiednio wyposaży wcześniej jego pierwszy pojazd. Ważne będą więc nie tylko podstawowe elementy jednośladu – koła, hamulce, kierownica, siodełko – ale też dodatki, takie jak światła, odblaski, dzwonek czy gadżety, które dodadzą rowerkowi charakteru.