dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

Alkomaty - jak je wybrać
Lifestyle

Alkomaty – jak je wybrać i jak odpowiednio o nie dbać?

Alkomaty to urządzenia, z których korzysta się coraz częściej. Wielu osobom kojarzą się głównie z tymi, stosowanymi przez Policje do sprawdzania stanu trzeźwości kierowców podczas kontroli drogowych. Jednakże coraz więcej osób decyduje się zakupić takie urządzenia do własnego użytku, aby mieć pewność, że w każdej chwili bez problemu mogą usiąść za kierownicą.

O czym pamiętać wybierając alkomat?

Decydując się na zakup alkomatu, przede wszystkim należy określić własne potrzeby. Jeśli bowiem będzie korzystać z niego tylko jedna osoba, wówczas z powodzeniem mogą wystarczyć stosunkowo proste modele. Nie potrzeba bowiem wówczas tak wielu ustników na zmianę, a ponadto wystarczy wykonanie jednego czy dwóch pomiarów. Oczywiście wybierając alkomat, dobrze jest również zwrócić uwagę na ich rodzaj czy dokładność wskazywanego pomiaru. Istotnym czynnikiem jest również to, czy alkomat jest zasilany przy pomocy wymiennych baterii, czy też posiada wbudowany akumulator.

Niektórzy, wybierając alkomat, zwracają również uwagę na to, czy jest on w stanie zapamiętać ostatnie pomiary. Również wielkość wyświetlacza czy nawet czas dokonania pomiarów zaliczane są do tych czynników, które mają wpływ na decyzje klientów dotyczących zakupu takich właśnie urządzeń.

Jak dbać o alkomat?

Bez względu jednak na wybrany model, konieczne jest prawidłowe dbanie o alkomat, aby jak najlepiej spełniał on swoją funkcję. Jednym z elementów, o których nie można zapominać, jest ich kalibracja, odpowiadająca za dokładność wskazywanych pomiarów. Kupując alkomat, klienci zazwyczaj mogą liczyć na to, że otrzymają sprzęt właściwie skalibrowany i poprawnie działający. Jednakże zabieg kalibracji należy powtarzać co pewien czas, aby mieć pewność jego właściwego działania.

Co jaki czas wykonywać kalibracje alkomatu?

Kalibracja alkomatu zalicza się do tych czynności, które należy wykonywać okresowo bez względu na to, czy urządzenie było często wykorzystywane, czy też nie. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta, jeśli chodzi o odstępy pomiędzy kalibracjami. W większości zalecają oni jej przeprowadzenie raz w roku lub raz na dwa lata.

Jeśli jednak urządzenie było narażone na działanie czynników niekorzystnych, które mogłyby wpływać na pokazywane pomiary, wówczas warto poddać je kalibracji częściej. Zalicza się do nich na przykład upadek urządzenia, nawet z niewielkiej wysokości czy wystawienie na działanie zbyt niskich lub zbyt wysokich temperatur. Poddając alkomaty kalibracji, ich użytkownicy mają pewność, że zawsze będą działały poprawnie.