dcamera.pl

Portal ogólnotematyczny

Pośrednictwo przy sprowadzaniu towarów z Chin
Marketing

Pośrednictwo przy sprowadzaniu towarów z Chin

Wielu inwestorów z Polski planuje rozwijać swoje biznesy z krajami Dalekiego Wschodu. Często próbują samodzielnie zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest import towarów z Chin. Prowadząc interesy z tak odległym partnerem biznesowym i to w dodatku z zupełnie innej kultury, mogą napotkać na niespodziewane problemy. Co zrobić, żeby bezpiecznie wejść na rynek chiński? Na początku wsparcie osoby doświadczonej jest bezcenne – warto zainwestować w pośrednika, który pokaże, jak prowadzić interesy z Chińczykami.

Inwestycja w import z Chin z pośrednikiem

Poznanie rynku, kultury i języka partnera biznesowego jest niezwykle istotne dla prowadzenia efektywnych negocjacji handlowych i skutecznej współpracy. Import z Chin będzie przebiegał sprawniej, jeżeli znajdzie się odpowiedniego, doświadczonego pośrednika, który będzie dobrze orientował się w specyfice rynku azjatyckiego. 

Pośrednik importu z Chin powinien wyróżniać się:

  • dużym doświadczeniem w sprowadzaniu towarów do Europy – warto sprawdzić portfolio firmy oferującej usługę pośrednictwa, 
  • własnym biurem w Chinach – powinien być stale na miejscu i mieć bezpośredni kontakt z chińskimi producentami.

Pośrednictwo w imporcie z Chin – koszt

Koszt zatrudnienia pośrednika w handlu waha się między 1 a 5 % wartości faktury. Zachowana jest zasada proporcjonalności: im większe zamówienie, tym mniejszy procent. Jest to inwestycja, która może uchronić przed wieloma problemami biznesowymi, a w szerszej perspektywie może nawet pomóc zaoszczędzić pieniądze.

Błędy, problemy, pułapki przy imporcie bez pośrednika

Pośrednik sprawia, że import z Chin przebiega zgodnie z założeniami. Co może zaskoczyć początkujących inwestorów, którzy chcą samodzielnie wkroczyć na rynek azjatycki?

Najczęstsze kłopoty to:

  • brak kontaktu z producentem (zwłaszcza po wpłaceniu zaliczki lub całej kwoty za towar),
  • problemy z Urzędem Celnym (nieważne certyfikaty jakości towarów),
  • towar, który nie odpowiada opisowi,
  • nagła zmiana warunków zlecenia przez producenta po wpłacie zaliczki,
  • opóźnienia w produkcji lub transporcie.

Wielu z tych pułapek można uniknąć pod warunkiem, że ma się na miejscu osobę, która zatroszczy się o jakość produktów i dopilnuje wszelkich formalności związanych z ich importem do Polski.

Współpraca z pośrednikiem przy imporcie z Chin – zalety

Import z Chin – pośrednictwo to inwestycja w bezpieczeństwo. Dzięki podpisaniu umowy z firmą pośredniczącą w sprowadzaniu towarów, można mieć pewność, że import będzie przebiegał sprawnie. Wobec pośrednika można wyciągnąć konsekwencje prawne (w razie niewywiązania się z umowy), natomiast bardzo trudno pociągnąć do odpowiedzialności chińskich producentów, z którymi ma się bezpośrednią umowę (zwłaszcza w przypadku inwestycji do 100 tyś. dol.). 

Chińczycy postrzegają pośrednika jako osobę, dzięki której mogą poszerzyć swoje kontakty biznesowe w perspektywie długofalowej. Inwestor może tylko raz zamówić towar, nie jest więc dla nich kluczowym klientem. W razie kłopotów w fabryce, będą się więc starali przede wszystkim wywiązać ze zobowiązań względem pośredników. Ponadto osoby, które już od wielu lat prowadzą interesy z danym chińskim producentem są w stanie wypracować lepsze ceny dla zamawianych towarów.

Właściciele chińskich zakładów produkcyjnych w kontaktach z pośrednikami, nie podnoszą też cen ze względu na kraj, do którego ich produkty mają być wysłane – często zdarza się, że ceny są sztucznie zawyżane, jeżeli towary mają być wysyłane na bogate rynki europejskie lub amerykańskie i są zamawiana bezpośrednio przez inwestorów.

Doświadczenie na rynku chińskim pozwala pośrednikom znajdywać atrakcyjne cenowo towary, które nie zawsze pochodzą z ogólnie znanych fabryk – często nawiązywana jest współpraca z niewielkimi, ale solidnymi i tańszymi lokalnymi zakładami.

Import z Chin – pośrednik nie pobiera dodatkowej prowizji za transport towarów, bierze odpowiedzialność za jakość sprowadzanych produktów, a po sprowadzeniu ich do Polski odpowiada za ich oclenie. Jest ogniwem, które spaja inwestora i producenta, zapewniając im dobre stosunki w handlu zagranicznym. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *