Laureaci XXII edycji Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego

Na wernisażu XXII edycji Konkursu im. Włodzimierza Puchalskiego, który Redakcja „Łowca Polskiego” tradycyjnie już zorganizowała w warszawskim Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich, o łowieckich portretach mówiono wyjątkowo dużo.

Mówił o tym wyróżniony przez Kapitułę Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego najwyższą nagrodą Grand Prix – Grzegorz Bobrowicz, kiedy, tradycyjnie, przedstawiał licznie zebranych gościom wernisażu kulisy powstania nagrodzonego zdjęcia. Zrobiony z poziomu wody, z tzw. fototratwy, fotogram przedstawiający walkę godową łysek, a zatytułowany „Pedicure”, wymagał, według słów autora, wiele wytrwałości, ale też refleksu i wiedzy o zachowaniu tych ptaków. Fotografia powstała po kilku trudnych godzinach oczekiwania w zimnej wodzie, a decydujące w uchwyceniu momentu walki okazały się refleks, który pozwolił wyzwolić migawkę we właściwym momencie, oraz znajomość zachowań łysek.

Grzegorz Bobrowicz w swoim wystąpieniu po otrzymaniu Grand Prix wypowiedział jeszcze inną, znamienną tezę. „Nie byłoby mnie tutaj dzisiaj, gdyby nie Włodzimierz Puchalski i jego zdjęcia, które bezpośrednio zainspirowały mnie, by zająć się fotografią przyrodniczo-łowiecką”.

O roli, jaką odgrywa fotografia przyrodnicza podkreślając jej znaczenie – zarówno dla sztuki, jak i rozumienia potrzeb ochrony przyrody – mówił przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Tradycji i Kultury Łowiectwa poseł Edward Siarka, który wraz z dwojgiem innych parlamentarzystów, posłanką Urszulą Pasławską i posłem Krzysztofem Paszykiem, uczestniczyli w uroczystości w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
Dla wszystkich obecnych przy dźwiękach sygnałów łowieckich granych przez Zespół Sygnalistów przy ZO PZŁ „Echo” serwowano poczęstunek wybornej kuchni myśliwskiej.

W tegorocznej edycji Konkursu Fotograficznego „Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego wzięły udział 1064 fotografie nadesłane przez 154 autorów. Znamy już zwycięzców w kategoriach – „piękno”, „ruch” i „sceny myśliwskie” – oraz fotografie, które zostały zakwalifikowane do wystawy konkursowej. W XXII edycji Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego przyznano następujące nagrody:

Kategoria "Piękno"
1. Adrian Król
2. Adrian Grela
3. Łukasz Gwiździel

Kategoria "Ruch"
1. Adam Mańka
2. Grzegorz Bobrowicz
3. Mateusz Matysiak

Kategoria "Sceny myśliwskie"
1. Andrzej Łada
2. Krzysztof Sokal
3. Marek Jezierski

Szczegółowe wyniki konkursu

Źródło: fotopuchalski.pl