Empikfoto2017 - znamy zwycięzców!

Właśnie rozstrzygnięto jeden z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce. Wyłoniono w nim laureatów w pięciu kategoriach: portret, moda, natura, rodzina i podróże. W ręce jury Konkursu Fotograficznego Empikfoto trafiło ponad 40 tysięcy zdjęć spełniających założenia regulaminu. Najbardziej popularną kategorią okazała się natura.

Natura to kategoria w której jury docenia cierpliwość, wiedzę i pomysłowość. Zdjęcia zjawisk przyrodniczych i samej przyrody wymagają od fotografa wielu przygotowań. Za te cechy zostały przyznane dwie pierwsze nagrody. W trzecim wyróżnionym zdjęciu doceniono pomysł na niebanalne, wręcz abstrakcyjne, pokazanie czegoś na pozór zwykłego. – To dowodzi, że dobre kadry są wokół nas, trzeba je tylko zauważyć – uzasadnia Paweł Duma. Kolejną kategorią w konkursie jest Portret, który jako fotografia jest bardzo wymagający. – Nie wystarczy, aby model znalazł się w kadrze. Sama ostrość czy mała głębia ostrości też portretu nie tworzą. Portret to z jednej strony unikalne spojrzenie w głąb fotografowanej osoby pokazujące jej wnętrze, osobowość, a z drugiej może to być pełna kreacja. Jednak ta wymaga dobrego pomysłu, a nie powielania utartych, sztampowych schematów – podkreśla Duma.

Kategoria Rodzina była najmniej licznie reprezentowaną w tegorocznej edycji konkursu. Niemal każdy robi na co dzień zdjęcia, które można by zaliczyć do tej sekcji, ale tak naprawdę zrobienie fotografii, na której ktoś oprócz autora zobaczy rodzinę jest bardzo trudne. Fotograf musi przede wszystkim uchwycić relacje między bohaterami kadru. Natomiast przy zdjęciach modowych na efekt pracuje najczęściej kilka osób, a najważniejsza jest stylizacja – jury zwracało uwagę na to, jak uchwycony moment współgra z modelem oraz co wybija się na pierwszy plan. W piątej kategorii konkursowej liczy się świeże, nowe, nieznane nam wcześniej spojrzenie, niebanalność ujęcia tematu. Światło, kompozycja, właściwy moment naciśnięcia spustu. Podróż jest wtedy, gdy w planach jest powrót do domu. Tych cech jurorzy szukali w nadesłanych zdjęciach.

Laury przyznało jury w składzie:
Paweł Duma – wykładowca Akademii Nikona, współautor książek „Kadruj z Głową” i „Radość Fotografowania”, od kilkunastu lat wykłada fotografię, od kilkudziesięciu jest czynnym zawodowo fotografem.
Krzysztof Adamek – fotograf mody i streetstyle. Przed jego obiektywem stały m.in. Anja Rubik dla Vogue Paris czy Zuzanna Bijoch. Ponadto, jego prace są publikowane w Viva Moda, Kmag, Grazia Germany czy Cosmopolitan. Współpracuje ze znanymi blogerkami modowymi, np. Maffashion i Deynn.
Ania i Jakub Górniccy – blogerzy, reporterzy. Przez 6 lat tworzyli bloga Podróżniccy.com, gdzie zajmowali się podróżami tematycznymi. Od stycznia tego roku rozwijają nowe medium reporterskie – Outriders. Organizują Festiwal Wachlarz, który łączy podróże i reportaż.
Agata Nowak – absolwentka Akademii Fotografii, od 2009 roku związana z Empikiem, od kilku lat zajmuje się organizacją Konkursu Fotograficznego Empikfoto.

Laureaci Konkursu Fotograficznego Empikfoto 2017:

Natura: (I) Patrycja Towarek, „Droga mleczna nad polem lawendy”, (II) Jarosław Jakóbczak, „Na Podlaskim stepie”, (III) Aleksandra Klos, „Intymność”

Portret: (I) Michał Otrębski, „Sara”, (II) Sandra Wilczyńska, „Alicja”, (III) Lidia Perlich, „Dwie”

Rodzina: (I) Agnieszka Stawowczyk, „Wspomnienia”, (II) Marlena Turek, „Poczuj się jak gwiazda rocka”, (III) Justyna Huta-Hołdowska, „Siostrzana miłość”

Moda: (I)Magdalena Kulisz, „Klejnot”, (II) Iga Mroziak, „Geo”, (III) Nicole Grzaska, „Sea towers”

Podróże: (I) Katarzyna Ostrowska, „Warto wejść na górę i spojrzeć w dół”, (II) Wojciech Bajer, „Rusztowania”, (III) Paweł Dziemidok, „Bangkok - I'm a big big girl in a big...”

Konkurs Fotograficzny Empikfoto to propozycja dla amatorów i pasjonatów fotografii, którzy chcą pochwalić się swoimi najlepszymi zdjęciami i zrobić pierwszy krok w fotograficznej karierze. Laureaci otrzymali profesjonalne aparaty Nikon D5600, kursy fotograficzne w Akademii Nikona oraz noclegi w AccorHotels w najbardziej malowniczych i fotogenicznych zakątkach Polski. Każdy, kto zgłosił udział w konkursie otrzymał także pakiet darmowych odbitek do wykorzystania w nowej aplikacji Empikfoto. Konkurs od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników uwieczniania w kadrze ważnych momentów i chwytania niezwykłych chwil.

Galerię prac laureatów można zobaczyć na: http://www.empikfoto.pl/wyniki