Szlak dzwonnic loretańskich
◄ Powróć

Szlak dzwonnic loretańskich

ogólnopolski 
 
 30 06 2017 00:00

Zapraszamy do udziału w konkursie na fotografie obrazujące dzwonnice loretańskie. Konkurs jest częścią projektu "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich (kontynuacja)", którego tegoroczna edycja poświęcona jest m.in. dzwonnicom loretańskim.

W wieku XVII w całej Europie rozszerzał się kult Matki Bożej Loretańskiej i zwyczaj budowania replik Świętego Domku z Loreto. Z pielgrzymek do Loreto przywożono też dzwonki, które miały odpędzać złe moce a także rozpędzać chmury burzowe i powstrzymywać związane z nimi nieszczęścia. W XVIII wieku zaczęto budować też dzwonnice z dzwonami poświęconymi Matce Bożej Loretańskiej - używano ich do dzwonienia na Anioł Pański, ich głos miał również ostrzegać przed pożarem - ludzie wierzyli, że dzwony odstraszą płanetników – złe duchy ściągające z nieba pioruny i grad. Zwyczaj ten rozwinął się jednak tylko na terenie dzisiejszych województw małopolskiego i śląskiego. 

Konkurs ma charakter otwarty bez ograniczeń wiekowych. Prace konkursu mogą przedstawiać dzwonnice loretańskie bądź ich elementy. Zdjęcia należy nadsyłać w formacie JPG bez kompresji lub z minimalną kompresją (w najlepszej możliwej do uzyskania w aparacie jakości). Nie należy zmniejszać oryginalnej rozdzielczości zdjęcia (minimum 150 dpi). Dłuższy bok zdjęcia powinien mieć nie mniej niż 2400 pikseli. Zdjęcie należy przesłać drogą elektroniczną na adres organizatora Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Do zdjęć należy dołączyć podpisany i zeskanowany formularz zgłoszeniowy, stanowiący załącznik do regulaminu. Zdjęcia będą przyjmowane do godziny 24.00 dnia 30.06.2017 r. O przyjęciu zdjęcia będzie decydowała data jego faktycznego wpłynięcia na pocztę mailową.

 

Pula nagród do podziału przez Jurorów wynosi 3 000,00 zł. Dla laureatów Organizator przewiduje 5 nagród rzeczowych.

 

Regulamin konkursu i formularz zgłoszenia 

 

Źródło: loreto.osw.pl

 

 

 

 

 


 
 

Dostępne terminy

  • 30 06 2017 00:00

Machinery HDR Effects 3 – potęga obrazu HDR

Machinery HDR Effects 3 to jeden z najpopularniejszych programów do tworzenia zdjęć o rozszerzonej rozpiętości tonalnej HDR (High Dynamic Range). Pierwszy program polskiej firmy Machinery HDR Software powstał w 2009 roku i od początku oferował użytkownikom bardzo intuicyjny pulpit roboczy oraz niesamowite efekty osiągane nawet z pojedynczego kadru. 

 

Więcej…

POLECANE KONKURSY